Amerika'dan 100 yıllık özür!

Amerika'dan 100 yıllık özür!.15092
  • Giriş : 11.07.2008 / 00:45:00
  • Güncelleme : 11.07.2008 / 00:06:53

Amerikan Tabipler Odası (AMA), siyahların odaya üye olmasını engelleyen 100 yıldan eski uygulamaları nedeniyle resmen özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görev süresi yeni dolan oda başkanı Dr. Ronald Davis, odanın internet sitesinde yayımlanan açıklamasında, "AMA, doktor sayısının Amerikalı hastaların farklılıklarını doğru biçimde yansıtması için azınlık doktorlarıyla ilişkilerini geliştirmeye ve üyeleri arasında azınlık doktorlarının sayısını artırmaya kararlıdır" dedi.

AMA'nın resmen özür dilemesi, AMA delegelerinin eyalet ve yerel tabip odalarının kökü 1800'lere kadar giden ve siyahların odalara üye olmasını yasaklayan politikalarını kınamasının üzerinden 40 yıldan fazla bir zaman geçtikten sonra geldi.

AMA delegeleri, bundan önce onlarca yıl, ayrımcılığa ve tarihsel olarak AMA'nın politikasını belirlemekte söz sahibi olan küçük gruplara güçlü biçimde karşı çıkma isteklerine direnmişti.

Ulusal düzeyde tabip odasının siyahlara karşı açık bir politikası olmamasına rağmen, doktorların ulusal odaya üye olması için önce yerel bir odaya üye olmaları zorunluydu. Bu zorunluluk da yerel odaların bazılarının açıkça siyahları üyeliğe almaması yüzünden, siyah doktorların ulusal tabip odasına üyeliğini engelliyordu.

-SİYAH DOKTORLAR MEMNUN-

Birçok siyah doktor, AMA'nın özür dileme kararını övdü.

Amerikan Kanser Derneğinin siyahi baştabibi Dr. Otis Brawley, "Asla AMA üyesi olmadım, ama bu özür onlarla çalışma isteğimi artırdı" dedi.

Dr. Brawley, "1960'ların sonuna kadar siyahların üyeliğine karşı olan ve 1980'lere kadar siyahların kendilerini rahat hissetmemesine yol açan politikalara sahip AMA şubeleri vardı" dedi.

Sadece siyah doktorların üye olduğu Ulusal Tıp Odasının Başkanı Dr. Nelson Adams da özrün cesaret verici ve "olağanüstü önemli" olduğunu söyledi.

Adams, siyahlar ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünü oluştururken, ülkedeki yaklaşık 1 milyon doktor ve tıp öğrencisinin yüzde 3'ünden azının siyah olduğunu belirtti.

AMA'nın verilerine göre ise 2006'da, odanın üyeleri ve oy verme hakkına sahip delegelerinden yüzde 2'sinden azı siyahtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*