Amerika'dan Türk filmlerine övgü

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

ABD basını, New York kentinde bu yıl sekizincisi düzenlenen Türk Film Festivalinde gösterilen filmlerden övgüyle söz etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Festivalden övgüyle söz eden haftalık dergi “The Villager”, açılış filmi ”Babam ve Oğlum”un Türkiye'de gişe rekorları kırdığını ve filmin bir neslin 12 Eylül dönemiyle yüzleşmesi anlamında çok önemli bir film olduğunu yazdı.

“The Reeler” dergisi, okuyucularına, Pelin Esmer'in bir grup Anadolu kadınının bir tiyatro oyunu sahneleme çabasını anlattığı “Oyun” filmini özellikle izlemeleri tavsiyesinde bulundu.

“ArteEast”isimli kültür-sanat kuruluşu ise üç ayda bir çıkardığı dergisinin Ekim sayısını tamamen Türk sinemasına ayırarak yurt dışındaki Türk festivalleri ve son yıllarda Türk sinemasında yaşanan gelişmelere dikkati çekti.

Festivale “New York Daily News”, “The L Magazine” ve “Time Out New York” gibi önemli Amerikan gazeteleri ve dergileri de kültür-sanat sayfalarında yer verdi.

Amerikan film endüstrisinin yakından takip ettiği “MovieMaker” dergisi, New York Türk Film Festivalini haftanın festivali seçerek, Türk sinemasını, ”yeni ve gelişen Avrupa'nın sineması” olarak nitelendirdi.

Türk sinemasının güncel örneklerini New York izleyicisine ulaştırmaya ve böylece Türkiye ile ABD arasında sanatsal bağları güçlendirmeye çalışan festival, geçen yıllarda oldukça ilgi görmeye başlayan uzun metrajlı belgesellere ve genç yönetmenleri ön plana çıkaran kısa filmlere de ağırlık veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious