Amerikalı askere internet sansürü

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

ABD Savunma Bakanlığı, denizaşırı ülkelerde görev yapan Amerikan askerlerinin, aralarında youtube’un da bulunduğu 11 fotoğraf ve video paylaşım sitelerine girişinin engelleneceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak ve Afganistan’da savaş halinde bulunan, başka ülkelerde de askeri üslerde görev yapan Amerikan askerlerine uygulanacak internet sansürünün istihbari bilgileri saklamak ve Savunma Bakanlığı’nın bilgisayar ağlarında oluşan sıkışıklığı önlemek amacıyla alındığı bildirildi.

ABD medyasında çıkan haberlere göre, ABD Kore Kuvvetleri Komutanı General B.B.Bell, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ”İnternet üzerinden eğlence trafiği, Savunma Bakanlığı ağ sisteminin bant genişliğini ve erişim hızını yavaşlatmakta, yanısıra çok önemli operasyonel riskler yaratmakta” dedi.

Amerikan ordusunda, askerlerin hem askeri hem de istihbari nitelik taşıyan bilgi ve belgeleri, elektronik ortam yada posta paylaşmaları halihazırda yasak. Ancak, Savunma Bakanlığı ilk kez, belirli sitelerin adını vererek bu uygulamayı pekiştirdi. Savunma Bakanlığı’nın denizaşırı ülkelerde görev yapan Amerikan askerlerinin girişini yasakladığı internet siteleri arasında, yazılı mesaj, fotoğraf ve video paylaşım siteleri ’YouTube’, ’Metacafe’, ’Ifilm’, ’Stupid videos’, ’FileCabi’, sosyal içerikli siteler ’MySpace’, ’BlackPlanet’, ’Hi5’ ile müzik siteleri ’Pandora’, ’MTV’, ’1.FM’, ’Live365’in yanısıra, fotoğraf paylaşım sitesi ’Photobucket’ bulunuyor.

Savunma Bakanlığı’nın askerlere uyguladığı yasak, Amerikalı bazı çevrelerce tepkiyle karşılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious