Amerikalı diplomat, Kore'nin nükleer sırlarını aldı

Amerikalı diplomat, Kore'nin nükleer sırlarını aldı.12467
  • Giriş : 10.05.2008 / 15:09:00

Amerikalı diplomat Kuzey Kore'ye gitti, nükleer programını aldı geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin, İran ve Suriye ile birlikte 'şer ekseni' diye gösterdiği Kuzey Kore'nin nükleer sırlarını aldı. İnanılmaz olay, inanılmaz derecede basit gerçekleşti. Dünyanın en kapalı ülkesi, kızıl diktatör Kim Jong-İl'in demir yumrukla yönettiği Kuzey Kore'ye giden Amerikalı diplomat, bu ülkenin nükleer programını içeren 18 bin sayfalık dosyaları 7 sandığa doldurdu, yanına alıp döndü.

ABD'nin Kuzey Kore'nin nükleer faaliyet deklarasyonu konusundaki açmazdan çıkmaya yönelik çabalar çerçevesinde bu ülkeye gönderdiği bir Amerikalı diplomat, Pyongyang'ın plütonyum programı konusundaki binlerce sayfa belgeyle birlikte döndü.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın Kore masası direktörü Sung Kim başkanlığındaki bir heyet, iki Kore'yi ayıran sınırdan geçerek Güney Kore'ye girdi. Amerikan heyetinin, Kuzey Kore'nin plütonyum programıyla ilgili 18 bin sayfa belgenin bulunduğu 7 sandığı da beraberinde getirdiği belirtildi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack de, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik müzakereleri sürdürmek amacıyla bu ülkeye Sung Kim başkanlığında giden heyetin getirdiği binlerce sayfa belgenin ayrıntılarıyla incelenerek, Kuzey Kore'nin nükleer faaliyetleriyle ilgili yapacağı deklarasyonda kullanılacağını kaydetti.

Belgelerin, Kuzey Kore'nin plütonyum ürettiği Yongbon nükleer yakıt işleme tesisinin operasyonları ile 5 megavat gücündeki reaktörün çalışmasıyla ilgili 1986 tarihinden kalma kayıtlar olduğu belirtiliyor.

Amerikan heyeti, son bir aydır ikinci kez Kuzey Kore'ye gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious