Amerikalı komutan itiraf etti

Amerikalı komutan itiraf etti .5212
  • Giriş : 11.10.2007 / 16:16:00

ABD'li Komutan Türkiye'nin sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin NATO Kuvvetler Komutanı General Bantz John Craddock, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

Craddock, Washington'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Irak sınırındaki sorunla ilgili olarak sık sık Türk yetkililerle görüştüğünü belirterek, bununla birlikte Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine olası bir sınır ötesi operasyonunu durdurmak için yapabileceği fazla bir şeyin olmadığını söyledi.

Değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye'nin güneydoğu sınırlarında bir sorunla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Craddock, Ankara'nın terör örgütü PKK ile probleminin sır olmadığını, Irak'ın kuzeyini üs olarak kullanan teröristlerin sınırı geçerek Türklere saldırdığını belirterek, "bütün sorun bu" diye konuştu.

Amerikan ordusunun görev alanı Irak sınırlarında biten komutanı General Craddock, NATO müttefiki Türklerle Irak'taki Amerikan güçlerine gönderilen malzemelerin güvenli biçimde yerine ulaşması için yakın işbirliği içinde çalıştığını kaydetti.

ABD'nin Türkiye'ye karşı sorumlulukları olduğunu söyleyen Craddock, Ankara ile hala iletişim halinde olduklarını, NATO açısından bakıldığında da Türkiye ile güçlü ortaklığı sürdürmek istediklerini kaydetti.

Craddock, "NATO'nun terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye'de destek verip vermeyeceği" sorusunaysa bunun siyasi bir karar olduğunu ve NATO'nun değerlendireceğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious