Amerikalı Senatör'den,Irak 'çözümü','3'e bölün'

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

ABD'li Demokrat Parti üyesi Joseph Biden, Irak'ın Kürt, Sünni ve Şii olmak üzere üç özerk bölgeye ayrılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Biden Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Leslie Gelb ile birlikte kaleme aldığı yazısında, "Başkan Bush'un Irak'ta zafer için bir stratejisi olmadığı artık daha açık. Bunun yerine, o yenilgiyi önlemeyi ve sorunu halefine devretmeyi umuyor'' ifadesini kullandı.

Iraklı Sünnilerin, Şiilerin kontrol ettiği merkezi bir hükümet altında yaşamaktansa, bölünme planını memnuniyetle karşılayacaklarını ileri süren Biden, Irak'ta özerk bölgelere bölünmesi modelinin Bosna-Hersek modeline benzeyebileceği önerisinde de bulundu.

Planını, Bush yönetiminin Irak'ta ulusal birlik hükümeti kurma stratejisi ve ABD askerlerinin çekilmesi yönündeki "yanlış" tercihlerinin dışında ''üçüncü seçenek'' olarak niteleyen Biden, önerisine göre ABD'nin, Irak'taki askerlerini 2008'de çekmesi gerektiğini ancak terörle mücadele edecek küçük birliğin Irak'ta kalabileceğini ifade etti.

Biden'in planına göre Kürt, Sünni ve Şii bölgeleri kendi iç yerel yasalarına, idarelerine ve iç güvenlik birimlerine sahip olacak. Merkezi hükümet ise sınırların savunulmasını, dış ilişkiler ve petrol gelirlerinin yönetiminden sorumlu olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious