"Amerikalı yetkililer İran'a saldıracak kadar aptal değil''

  • Giriş : 03.11.2007 / 19:44:00
  • Güncelleme : 03.11.2007 / 19:53:05

İran Savunma Bakanı Muhammed Neccar, "her türlü askeri saldırıya sert karşılık vereceklerini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkent Tahran'daki bir ödül töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Neccar, "hiçbir zaman saldırgan bir anlayışa sahip olmadıklarını, İran'ın askeri politikasının da caydırıcı ve savunma amaçlı olduğunu'' kaydetti.
"İran'ın bütün askeri silahları bölgeye barış ve huzur getirmek için üretiliyor'' diyen Neccar, İslam devriminden bu yana sürdürülen politikanın da bunu ispatladığını ifade etti. Hiçbir ülkeye saldırmadıklarını, böyle bir düşüncelerinin de olmadığını kaydeden Neccar, bölge ülkeleriyle savunma anlaşması imzalamaya hazır olduklarını belirtti.

Neccar, ABD'nin İran'a saldırması durumunda tepkilerinin ne olacağının sorulması üzerine de "İran, olası her saldırıya sert karşılık verecek'' dedi. Washington yönetiminin "hiçbir zaman İran'a saldırmayı gündemine almadığını, psikolojik savaşla kamuoyunda korku ve dehşet yaratmaya çalıştığını'' söyleyen Neccar, "ABD'nin şimdiye kadarki siyaseti, özellikle ekonomik yaptırımları İran'ın lehine sonuçlandı.

Bu yaptırımlar, İran'daki alt yapının kuvvetlenmesine ve büyümesine yol açtı'' diye konuştu. İran Savunma Bakanı, "Amerikalı yetkililer İran'a saldıracak kadar aptal değil'' ifadesini de kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious