Amerikalılar, Irak'ta iç savaş çıkacağını düşünüyor

  • Giriş : 07.03.2006 / 00:00:00

ABD'de yapılan bir araştırmada halkın büyük bir kesiminin Irak'ta son zamanlarda ortaya çıkan etnik gerginliğin bu ülkede iç savaş çıkma ihtimalini arttığını düşünüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Araştırmada her 10 muhafazakardan 7'si, her 10 demokrattan da 8'si Irak'ta iç savaşın çıkmak üzere olduğuna inandıkları belirlirtti.

Irak'ta geçtiğimiz Aralık ayında yapılan seçimlerin ardından yapılan bir araştırmada ABD'nin Irak'ta ilerleme kaydettiğine dair bir olumlu hava vardı. ABC News, etnik gerginliğin bu olumlu havayı dağıttığı yorumunda bulundu. Washington Post, Amerikalıların üçte birinin bu tür çatışmanın ortaya çıkmasının "ihtimal" dahilinde olduğunu düşündüğünü kaydetti. Şiiler için kutsal sayılan Askariye Türbesi'ne saldırı yapılmasından bu yana 500'den fazla insan yaşamını yitirdi.

Amerikalıların yüzde 55'inin, Washington'un Irak'ta kamu düzenini sağlamak için yeteri ilerleme sağlamadığını düşündüğü ortaya çıktı. Yüzde 49'u Irak'ta demokratik bir hükümet kurulması için ilerleme olduğunu düşündüklerini belirtti. Ancak Aralık'ta yapılan araştırmada bu oran yüzde 65'ti.

Ayrıca araştırmada Bush yönetiminin Irak'ta ne yapacağına dair açık bir planı olmadığını düşünenlerin oranı da yüzde 65 olarak çıktı. Bu kötü havaya rağmen Amerikalıların sadece yüzde 20'si askerlerin geri dönmesine destek veriyor. Yüzde 59'u ABD Başkanı George W. Bush'un Irak'taki durumla başa çıkma biçimini tasvip etmezken yüzde 40'ı Başkan Bush'a Irak konusunda destek veriyor. Bush'a olan genel destek ise yüzde 41'te kaldı.

Bu araştırma, 2-5 Mart tarihleri arasında bin kişinin katılımı ile yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious