Amerikalılar benzin fiyatından endişeli

  • Giriş : 17.10.2007 / 17:41:00

Ham petrol varil fiyatının tüm zamanların en üst seviyesine ulaşmasından sonra Amerika'da gözler, endişeli bir bekleyişle benzin istasyonlarının fiyat tabelalarına çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2007 içinde, benzinin ortalama galon fiyatını bir kaç kez 3 doların üstünde gören Amerikalılar, şimdi de fiyatların 2008 içinde 4 dolara kadar tırmanacağı endişesi başladı. Bazı analistler, fiyat artışının, ısınmasını mazot ile yapan tüketici için tarihin en maliyetli kışına yol açabileceğini ifade ediyor.

Analistler, ham petrol fiyatlarının bu seviyede kalmaya devam etmesi halinde, uçak fiyatlarından, nakliyesi tır ve demiryolu ile yapılan ürünlere kadar bütün işlemlerde, kayda değer fiyat artışının kapıda olduğu uyarısında bulunuyor. Ham petrolün varil fiyatı önceki gün 87,61 dolara çıkarak rekor kırmıştı. Bazı politik gözlemciler, petrol fiyatlarındaki artışın sebebinin Türkiye'nin, Kuzey Irak'a operasyon hazırlığı olduğu yorumunda bulunuyor.

Ham petroldeki artışın, benzin istasyonlarına, ay sonuna doğru 10-15 cent civarında yansıması bekleniyor. Uzmanlara göre, Kasım ayı ortalarında da 20 cent daha artış olacak.

New York Eyalet Enerji Kaynakları ve Geliştirme Dairesi yetkilileri, Long Island'daki bir evin yıllık mazot ısınma maliyetinin Pazartesi günü 2 bin 963 dolara yükselerek, tüm zamanların rekorunu kırdığına dikkat çektiler. Petrol sektörüne hitap eden Schork Report bültenindeki bazı uzman yorumlarında ise, New York'un bu kış benzinin galon fiyatında 4 doları göreceği tahmininde bulunuluyor.

Federal Enerji Enformasyon İdaresi de, geçen hafta yayınladığı raporda, bu kış en maliyetli ısınmayı, mazot kullanan ev sahiplerinin yaşayacağı belirtilmişti. Söz konusu rapora göre, mazotu sırasıyla, ısınmada propan, doğal gaz ve elektrik kullanan ev sahipleri takip edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious