Amerikalılar Özal'ın rüyasını gerçekleştirecek

Amerikalılar Özal'ın rüyasını gerçekleştirecek.7059
  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'yi Orta Asya Cumhuriyetlerine bağlayacak "Otoyol Projesi" yıllar sonra yeniden İstanbul'da masaya getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Ticaret Odaları'nın 7 Eylül'de Washington'da karara bağladığı "Avrasya Pilot Projesi" nin ilk adımı İstanbul'da atıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan ve Türkiye'yi kapsayan Proje, bölgenin ekonomik ve ticari potansiyeli hakkında Amerikalı şirketlere yol haritası oluşturmayı amaçlıyor.

Projenin tamamlanmasından sonra ortaya çıkacak sonuçlar Amerika Hükümeti'nin de bölgeye ilişkin politikalarında rehber olacak.

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA AmCham), Washington'da bulunan Amerikan Ticaret Odaları ve Amerikan Şirketleri Derneği (ABFT) tarafından organize edilen "Avrasya Platformu" önceki gün İstanbul Mövenpick Otel'de bir araya geldi.

Toplantıya Amerikan Ticaret Odaları Uluslararası Bölümü Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Kıdemli Danışmanı Eric Stewant özel olarak davet edildi. Platforma ayrıca Amerikan Ticaret Odaları Uluslararası Bölümü Özel Danışmanı Kristal Alley, Türk-Ermeni Derneği Başkanı Noyan Sayak ve Amerikan Konsolosluğu Ticaret Ataşesi de katıldı.

TABA AmCham Başkanı Uğur Terzioğlu, platformun İstanbul'da gerçekleştirilmesinin, Amerika'nın Türkiye'ye verdiği önemden kaynaklandığını vurgulayarak, "Türkiye Avrupa ve Avrasya arasında önemli bir köprü.Ayrıca Türkiye'nin ekonomik alanda gerçekleştirmiş olduğu başarı da her geçen gün Amerikalıların dikkatini çekiyor. Bu platformda öne çıkan konu ulaştırmaydı. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın hayata geçirmek istediği Türkiye'yi Orta Asya'ya bağlayacak olan 'Otoyol' projesine şimdi Amerikalılar destek veriyorlar. Amerikalılar Özal'ın 'Otoyol' projesini hayata geçirmek istiyorlar. Bu projeye AKP hükümetinin de büyük desteği var. Özellikle Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkileri Başbakan adına yürüten İstanbul Milletvekili Egemen Bağış'ın bu projenin uygulamaya geçirilmesi konusunda büyük gayretleri olduğunun altını çizmek isterim" dedi.

Terzioğlu, bu projenin yanı sıra Brüksel'den Bejing (Pekin)'e kadar uzanacak olan İpekyolu Projesi'nin de ele alındığını belirterek şunları söyledi:

"Türkiye'nin yıllardan beridir gündeminde olan bu proje de Amerikan Ticaret Odaları tarafından destek görmeye başladı. Bu projelerin hayata geçirilmesi bölge ülkelerinin ekonomisine canlılık kazandırırken, Amerikalı firmaların da bu ülkelere yatırım yapmasını kolaylaştıracak."

Avrasya Platformuna katılan Amerikan Ticaret Odaları temsilcileri de Türkiye'nin bu platformda yer almasının önemini vurgulayarak Türkiye'nin ekonomik başarılarından övgü ile söz ettiler. Amerikalı temsilciler bu ülkelerle yapılan ticarette denizyolunun kullanıldığını ve bunun çok uzun bir yol anlamına geldiğini belirterek, "Karayolu taşımacılığı bu bölgeleri bağlamak için çok önemli" dediler.

Platformda ayrıca Orta Asya ülkelerinde başarılı olan şirketlerden Coca Cola ve AIG Sigorta yetkilileri de, başarıyı nasıl yakaladıkları konusunda katılımcılara bilgi verdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious