Amerika'lılar silah mağazalarına koştu

Amerika'lılar silah mağazalarına koştu.25886
  • Giriş : 08.11.2008 / 20:00:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 18:47:50

ABD’de Obama’nın başkan seçilmesinin ardından silah satışları patlama yaptı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de bireysel silahlanmaya karşı savaşacağını söyleyen Obama'nın başkan seçilmesinin ardından silah satışları patladı. Yüzlerce Amerikalı şartlar ağırlaşmadan silah almaya çalışıyor.

Ekonomik krizle boğuşan ABD'de birçok işyeri kapısına kilit vururken, silah mağazaları tam tersine bir süredir adeta “yok satıyor.” 270 milyon ruhsatla bireysel silahlanma oranında dünyada ilk sırada yer alan ülkede yüzlerce Amerikalı, günlerdir silah dükkanlarına akın ediyor. Bu hareketliliğin nedeni ise, başkanlık seçimlerinden silah almak için şartları ağırlaştırma sözü veren Demokrat aday Barack Obama'nın galip çıkması... Şu anki şartlarda birçok eyalette silah almak için sabıkalı olmamak ve sağlık raporu almak yeterli oluyor. FBI verilerine göre, sonuçların kesinleştiği çarşamba günü silah satışları üç kata yakın arttı. Normalde günde 3 ile 10 arasında silah satan dükkanlardaki satış ortalama 20'ye yükseldi. Geçen hafta cumartesi günü satış rekoru kırıldığı belirtilse de o gün yapılan satış sayısı açıklanmadı. FBI'a göre, Obama'nın adaylığını açıkladığı Mayıs 2007'den beri silah satışlarında yüzde 30'luk artış yaşandı. Ekimde ise eylül ayından yüzde 14 daha fazla silah satıldı.

Obama'ya karşı lobi

Obama'nın temmuzda yarı otomatik silahların yasaklanmasını istemesi üzerine ülkedeki en büyük silah lobisi National Rifle Association (NRA), 15 milyon dolar harcayıp Demokrat adaya karşı bir kampanya başlatmıştı. NRA, 2000'deki başkanlık seçimlerinde de yine bireysel silahlanmaya karşı çıkan Demokrat aday Al Gore'u hedef almıştı. Kampanya, Al Gore'un, rakibi George W. Bush karşısındaki yenilgisinde büyük pay sahibi olmuştu.

First Lady değil First anneyim

EŞİ Barack Obama'nın başkanlık seçimini kazanmasıyla ülkenin ilk siyahi First Lady'si olan Michelle Obama (44), Times gazetesine bir makale yazarak nasıl bir First Lady olmayı planladığını anlattı. “First Lady olarak bir numaralı görevim First annelik olacak” başlıklı makalede şu ifadelere yer aldı:

Çocuklar her şeyim

Bu görev benim bir büyük onur. Ancak iki küçük kızım var ve First Lady olsam bile her şeyden önceki görevim onlara anne olmak. 7 ve 10 yaşlarındaki iki kızım henüz çok küçük. Önceliğim, onların ayakları yere basan ve sağlıklı bireyler olarak büyümesi ve ödev, ev işi, dans dersleri ve Futbol antremanları gibi işlerle ilgilenerek normal bir çocukluk geçirmesini sağlamak olacak. Çocuklarımız, Barack için de benim için de dünyanın merkezi. Obama başkanlık yarışına onlar için katıldı. Kızlarımız ve diğer tüm çocuklar için daha güzel bir dünya yaratmak için...

Michelle, seçim kampanyası süresince kendini ilk olarak bir anne ve eş olarak tanıttı. Michelle suikasta uğrayan JFK'in eşi Jacqueline ile büyük benzerlik gösteriyor. Jacqueline de Beyaz Saray'da okul çağında çocuklarını büyütmüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*