Amerikalılar Türk malı istiyor

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Türk Amerikan İşadamları Derneği Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Amerikalılar'ın Çin mallarından bıkmış durumda olduklarını belirterek, Türkiye'den daha fazla alım yapmak istediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Amerikan İşadamları Derneği'nden (TABA-AmCham) yapılan yazılı açıklamada, TABA-AmCham girişimleriyle gündeme alınan Amerikan Türk Konseyi'nin (ATC) Washington'da yapılan yıllık toplantısında tekstil sektörünün ele alındığı hatırlatıldı.

Toplantıda, ABD tekstil ve konfeksiyon pazarının birkaç yıl içinde başta Çin olmak üzere Uzak Doğu menşeli ürünlerin istilasına uğradığının ifade edildiği belirtildi. Açıklamada, toplantıya katılan Amerikan Tekstil İmalatçıları Birliği yetkililerinin, 2000 yılında yüzde 17 olan Çin mallarının ABD'deki pazar payının, 2006 yılında yüzde 82'ye ulaştığını belirttikleri ifade edilirken, Çin menşeli ürünlerin aynı dönemde Avrupa pazarındaki payının ise yüzde 20'den yüzde 76'ya çıktığını bildirildikleri kaydedildi.

TABA-AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, konuya ilişkin açıklamasında, ATC toplantılarında 2 yıldır tekstil sektörünün konuşulmadığını ifade ederek, konunun bu yıl yeniden gündeme gelmesinin anlamlı olduğunu belirtti.
Amerikalılar'ın Çin mallarından bıkmış durumda olduğunu ifade eden Terzioğlu, Amerikalıların Türkiye'den daha fazla alım yapmak istediklerini, Türk firmalarının fiyatlarını gözden geçirmeleri gerektiğini kaydetti.

Uğur Terzioğlu, ayrıca Türkiye Amerika siyasi ve ekonomik ilişkilerini yakından ilgilendiren sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını savunan 33 senatörü de ziyaret ederek, bu konuda senatörlere bilgi verdiklerini belirtti. Açıklamada, Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı ve TABA-AmCham üyesi Tarık Bozbey'in de toplantıda Türk tekstil ve konfeksiyon sektörü hakkında Amerikalı muhataplarını bilgilendirdiği kaydedildi.
Açıklamada, Amerikan Ticaret Odaları'nın 30 ülkeden oluşan Avrupa ve Avrasya Bölgesi İş Geliştirme Toplantısının Haziran veya Ekim sonunda İzmir'de, Genel Kurul toplantısının ise 2008 yılı Eylül ayında İstanbul'da yapılmasına karar verildiği bildirildi. Söz konusu kuruluşun 1987 yılındaki Genel Kurulu'nun İstanbul'da gerçekleştirildiği hatırlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious