Amerikalılara göre "en seçilebilir aday" hala Hillary Clinton

Amerikalılara göre
  • Giriş : 15.01.2008 / 12:22:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 13:45:15

Amerika genelinde yapılan bir ankete göre, Demokrat Partili seçmenler hala Cumhuriyetçi adaya karşı "en seçilebilir" aday olarak Hillary Clinton'ı görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

New York Times gazetesi ile CBS Televizyonunun ortak anketinde, "2008 yılında oy vereceğiniz partiyi gözetmeksizin, sizce rakip parti adayına göre en seçilebilir Demokrat aday kim?" sorusuna, katılımcıların yüzde 47'si, Hillary Clinton cevabı verdi. Barack Obama'yı en seçilebilir görenlerin oranı ise yüzde 35'te kaldı.

Ankette, Hillary Clinton'ın ülke genelindeki Demokrat Partili seçmenler arasında da, hala açık farkla ilk sırada yer aldığı belirlendi. Hillary Clinton'ın ülke genelinde yüzde 42 destekle ilk sırada yer aldığı ankete göre Barack Obama, ülke genelinde yüzde 27 desteğe sahip. Siyahî Demokratlar arasında, Obama ve Clinton'a oy vereceğini söyleyenlerin oranının birbirine yakın olması da, anketin bir başka ilginç sonucu oldu.

Siyahların yüzde 47'si "ülkenin siyah bir başkana hazır olduğuna" inanırken, bu oran beyaz seçmenlerde yüzde 56. Siyah ve beyaz seçmenlerin tamamına yakını, ülkenin kadın bir başkana hazır olduğuna inanıyor. Demokrat seçmenlerin yüzde 80'i Hillary Clinton'ın başkanlığa kendini çok iyi hazırladığına inanıyor. Barack Obama için bu oran yüzde 40 iken, yüzde 57 oranında ise, "hazır olması için birkaç yıla daha ihtiyacı olduğu" görüşü dile getiriliyor.

Partililerin yüzde 51'i, medyanın Clinton'a çok yüklendiğini düşünürken, Obama'ya çok yüklenildiğini düşünen Demokrat Partililerin oranı yüzde 12 oldu. Ancak, Demokratların yüzde 38'inin, başkanlığın 1988 yılından beri Bush ve Clinton ailelerinin elinde olmasını kötü bir görüntü olarak gördüğünü belirtmesi de, Clinton açısından bir tehlike sinyali olarak kaydediliyor.

CUMHURİYETÇİLERDE JOHN MCCAİN LİDERLİĞE OTURDU

Öte yandan, aynı anket Cumhuriyetçi Partili seçmenlerin büyük kararsızlığının hala devam ettiğini de ortaya koydu. Kendisini Cumhuriyetçi olarak tanıtan katılımcıların üçte ikisi, henüz bir adaya kesin destek vermediğini kaydetti. Bu da Cumhuriyetçi Parti'deki yarışın, John McCain, Rudy Giuliani, Mike Huckabee ve Mitt Romney arasında, her türlü sürprize açık şekilde kıyasıya devam edeceği şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan Arizona Senatörü John McCain, uzun süredir ülke geneli anketlerde önde bulunan Rudolph Giuliani'i de geride bırakarak, ülke genelinde en yüksek desteğe sahip Cumhuriyetçi aday konumuna yükseldi. Cumhuriyetçi Partili önseçim katılımcılarının yüzde 33'ü John McCain'i desteklediğini açıklarken, Mike Huckabee de yüzde 18 destekle ikinci sıraya yerleşti. Iowa ve New Hampshire önseçimlerinden sonra kötü günler yaşayan adaylardan Mitt Romney ve diğer adaylar yüzde 10'un altında kaldılar.

Cumhuriyetçilerin yüzde 39'u McCain'in adaylığı kazanacağını düşündüğünü dile getirirken, uzun süre anketlerde ilk sırada yer alan Giuliani'nin kazanacağını düşünenlerin oranı yüzde 11'de kaldı. New Hampshire seçiminin, McCain'in partililer arasındaki imajında da pozitif bir değişime yol açtığı görüldü. Partililerin yüzde 57'si McCain hakkında olumlu düşündüğünü ifade etti. Bu oran Aralık ayında yüzde 37 seviyesindeydi.

CİHAN)-

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious