Amerikalıların yüzde 91'i Allah'a inanıyor

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Haftalık haber dergisi Newsweek'in son araştırması, Amerikalı yetişkinlerin yüzde 91'inin Allah'a inandığını ve yaklaşık yarıya yakının da evrimi reddettiğini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırma ülkede Allah'a inanların ve dindarlığın gittikçe yaygınlaştığını ortaya çıkardı. Derginin anketine katılanların yüzde 62'si, ateist politikacılara oy vermeyeceğini açıkladı. Newsweek'in 2004 yılında yaptırdığı araştırmada Allah'a inanların oranı yüzde 84 çıkmıştı.

Newsweek'in bu haftaki sayısında derginin yaptığı inanç anketinin sonuçlarına yer verildi. Ankete göre Amerika'da Allah'a inanların ve kendilerini inançlı olarak tanımlayanların oranı artıyor. Yetişkinlerin 10'da 9'u ( yüzde 91) Allah'a inanıyor. Hemen hemen yüzde 87'si dini bir inanç sahibi. Anket diğer inançlara göre Hıristiyanlığın açık ara sayıca üstün olduğunu gösterdi.

Ankete cevap verenlerin yüzde 82'si Hıristiyan olduğunu belirtti. Hıristiyan olmayan ancak bir dine inananlardan yüzde 5 kendilerini Yahudi ve Müslüman olarak tanımladılar. Ankete cevap veren Hıristiyanların yaklaşık yarıya yakını (yüzde 48) evrimi reddettiğini söyledi. Kolej mezunlarından yüzde 34'ü İncil'deki yaradılışa inandığını açıkladı.

Anket sonucuna göre kendini dinsiz olarak tanımlayanların oranı yüzde 10 (10'da bir) olurken, sadece yüzde 6'lık bir kesim Allah'a inanmadıklarını söylediler. Yüzde 3 ise kendini ateist olarak tanımladı.

Seçmenlerin yüzde 62'si ateist politikacılara oy vermeyeceklerini söylediler. Amerikalıların yüzde 36'sı ise son yıllarda dini organizasyonların Amerikan politikalarına etkisini arttırdığına inandığını belirtti. Newsweek'in anketini bir araştırma kuruluşu ülke genelinde 18 yaşın üstünde 1004 kişi ile görüşerek yaptı.

AMERİKA'DA İNANÇLAR

Amerika'da en yaygın din Hıristiyanlık. 2001 yılında yapılan Amerikan Dinleri Tanımlama Araştırması sonuçlarına göre halkın yüzde 80'i Hıristiyan, yüzde 15'i dinsiz ve ateist çıktı. Aynı araştırmada Hıristiyanlığın dışındaki diğer dinlerden olanların oranı yüzde 5 olarak tespit edildi. Amerika'da 2002'deki resmî sonuçlarına göre nüfusun yüzde 52'si Protestan, yüzde 24'ü Katolik, yüzde 2'si Mormon, yüzde 1'i Yahudi ve yüzde 1'i Müslüman.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious