Amerikan askerlerinden Irak itirafı

Amerikan askerlerinden Irak itirafı.17130
  • Giriş : 27.08.2008 / 18:36:00

Amerikan askerlerinin geçen sene Bağdat'ta, elleri ve gözleri bağlı 4 Iraklı tutukluyu bir kanalın kıyısında tabancayla vurarak öldürdükleri bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

New York Times gazetesi internet sitesindeki haberinde, 3 Amerikan askerinin, olayla ilgili soruşturmayı yürüten Ordu müfettişlerine ocak ayında verdikleri ifadelere yer verdi.

Michael P. Leahy Jr. adlı askerin ifadesine göre, Ordu yetkilileri, başçavuş John E. Hatley'in yönetimindeki devriyeye, haklarında yeterli delil bulunmadığı için Iraklı tutukluların serbest bırakılması talimatı verdi.

Ancak Hatley, kendi birliğinden 2 askerin ölümünün intikamını almak amacıyla, emrindeki askerlere Iraklıları kanala götürmelerini ve orada öldürmelerini emretti.

Leahy olayı "Böylece devriyemiz kanala gitti. Başçavuş Hatley, Joseph P. Mayo ve ben, tutukluları araçtan indirdik, sıraya dizdik ve öldürdük" şeklinde anlattı.

İfadelerde, Leahy ve Mayo'nun Iraklılardan ikisini vurdukları, geri kalan 2 Iraklıyı da Hatley'in vurduğu belirtildi.

Iraklıların öldürülmesinden sonra başçavuş Hatley'in kendisi ve Mayo'ya Iraklıların gözlerinin ve ellerinin bağlandığı kana bulanmış bezlerin çıkarılmasını emrettiğini anlatan Leahy, daha sonra Iraklıları kanala attıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*