"Amerikan askerlerinin akıl sağlığı bozuluyor"

  • Giriş : 07.03.2008 / 21:16:00

Irak ve Afganistan'da görev yapan Amerikan askerlerinin üst üste rotasyona gönderilmesinin akıl sağlıkları üzerinde olumsuz bir etki yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan ordusu tarafından 2007 yılında Irak ve Afganistan'da akıl sağlığı konusunda uzman askeri ekiplerce yürütülen araştırmanın sonuçları, üç ya da dört rotasyondan sonra askerlerin akıl sağlığının olumsuz etkilendiğini ve strese bağlı sorunlar yaşadıklarını gösteriyor.

Bu durumdaki askerlerin, arkadaşlarının etik bakımdan bazı eksikliklerine daha az aldırış ettiğini gösteren araştırmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan ordunun başhekim yardımcısı General Gale Pollock, bu sonuçların "uzun bir savaşın etkilerini" ortaya koyduğunu söyledi.

General Pollock, "birçok kez konuşlandırılan askerlerde moral bozukluğu, giderek daha fazla akıl sağlığına bağlı sorunlar, stres yüzünden işlerine bağlı daha fazla sorunlar görülüyor. Üç yada dördüncü kez görevlendirilen askerler ise özellikle akıl sağlığı sorunları riski altında bulunuyor" dedi.

Raporda, araştırma kapsamındaki askerlerin üçünden birinde üç ya da dördüncü rotasyonlarında akıl sağlığı sorunları görüldüğü, ikinci rotasyonlarındaki askerlerden yüzde 18,5'inin bu türden sorunları olduğunu bildirdiği, ilk rotasyonlarında olanların da yüzde 11,9'unun akıl sağlığı sorunlarından söz ettiği belirtiliyor.

Araştırma ekibinden Yarbay Paul Bliese de, "çıkardığımız sonuçlardan biri, bütün bunların askerlerin sahaya dönmeye tamamen hazır olmadığını gösteriyor. Askerler 12 ay evlerinde 12 ay rotasyonda olmayı istiyor" dedi.

Ailesel sorunların stresin başlıca nedenlerinden olduğu belirtilen raporda, hem Irak hem de Afganistan'da orduda geçmişte kaydedilenlere nazaran intihar oranlarında da artış görüldüğü belirtildi.

Muharip birliklerin rotasyonu, Irak'ta takviye asker ihtiyacını karşılamak ve Afganistan'da giderek şiddetlenen direnişle mücadele etmek amacıyla, 2007 başında 12 aydan 15 aya çıkarılmıştı. Şu anda Amerikan askerlerinin iki rotasyon arasında kendilerini toplamaları için tam 1 yılları bulunuyor.

Öte yandan etik bakımdan kusurlar konusunda, 2006'da askerlerin yüzde 37,1'si arkadaşının sivillere kötü muamelesini gördüğünde bunu ihbar edeceğini söylerken, 2007'de bu oranın yüzde 34,3'e gerilediği de dikkati çekiyor. Yetkililer bunu da zaman içinde bir arkadaşlık bağının gelişmesine bağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious