Amerikan Bechtel Irak'tan çekiliyor

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Irak'ın işgalinin ardından üç yıldır Irak'ta Amerikan hükümetinin açtığı çok sayıda inşaat ihalesini alan Bechtel şirketi, Irak'tan çekilme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bechtel'in çekilmesinin arkasındaki en büyük nedeni, Amerikan hükümetinin vaat ettiği paraların tükeniyor olması olarak görülüyor. Bazı uzmanlar ise bu çekilmenin direnişçilere "başarılı oldukları" mesajını vereceğine inanıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre Bechtel, şu ana kadar Irak'ta üslendiği 99 projeden ikisi hariç hepsini tamamladı. Ancak bugüne kadar 52 çalışanı hayatını kaybetti, 49'u yaralandı.


Yayın kuruluşuna konuşan Irak Kalkınma ve Demokrasi Vakfı'ndan doktor Hasan Atiye, Bechtel'in çekilmesinin Irak hükümeti için kötü olacağını düşünüyor. Atiye'ye göre, Bechtel'in çekilmesi direnişçilere "başarılı" oldukları mesajını verecek ve Irak'a yabancı sermaye çekmeye çalışan Bağdat hükümetini de büyük hayal kırıklığına uğratacak. Neredeyse bir Ordu boyutlarında özel güvenlik örgütüne sahip dev bir şirket olan Bechtel'in çekilme kararı, bütün Batılı şirketleri etkileyecek. Atiye, "Onun bile tutunamamış olması birçok şirketi Irak'ta çalışmaktan vazgeçirebilir" diye konuşuyor.


Çekilmeyi değerlendiren İngiltere'deki Birmingham üniversitesinden, Irak ekonomisi konusunda uzman doktor Colin Rowat ise bunun bir sürpriz olmadığı görüşünde. Ona göre Bechtel'in çekilmesinin arkasındaki en büyük sebep ABD'nin Irak'a yardım için ayırdığı dolarların tükenmek üzere olması. Rowat, "Dev Amerikan şirketlerinin Irak'ta bulunmalarının tek sebebi, Amerikan hükümetinin Irak için ayırdığı fonlardan pay alabilmekti. Bu fonlar önümüzdeki bir yıla varmadan tükeniyor. Bu nedenle çekilme kararı almaları sürpriz değil. Ama altı ila sekiz ay sonra çekilmelerini beklerdim. Bu da herhalde şiddetin dozunun iyice artmış olmasıyla ilintili olabilir." diye konuşuyor.


Colin Rowat'a göre, bu tür şirketler, Amerikan hükümetinden aldıkları ihaleler nedeniyle Irak'talar; ve tüm ihaleler de verildiğinden, yeni şirketlere ihale verilmesi olasılığı da ortadan kalkmış durumda.


Bechtel'in Irak'ta açılan Amerikan ihalelerinin çoğunu alması, aldığı işleri hakkınca yapıp yapmadığı konusunda şüpheler doğurmuştu. Yine bu noktada müteahhit şirketlerin çoğunun yaptıkları işi hakkınca yapıp yapmadığı konusunda kuşkular olduğuna dikkat çeken Rowat, "Bechtel'in taşeron şirketlerinden birinin hastane ve klinik inşaatları konusunda çok şikâyet vardı. Geçen mayıs ayında bu nedenle bir kontratları Amerikan ordusu tarafından feshedildi. Amerikan ordusu, bu işi doğrudan Irak'lı inşaat şirketlerine vermenin çok daha iyi olacağına karar verdi. Ayrıca bu projelerin çoğunun bir işlerliği de yok. Bir tesisi yapıyorlar diyelim. Tamam. Fakat Irak'lıları eğitmeden, bu tesisi tamamlayacak diğer altyapı ve eğitim olmadan işi teslim ediyorlar. Dolayısıyla çok paralar ödendi ama sonunda Irak'lılar bundan faydalanabildi mi, bu pek açık değil." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious