Amerikan bombardımanında 6 Iraklı öldü

Amerikan bombardımanında 6 Iraklı öldü.10734
  • Giriş : 22.03.2008 / 15:57:00

Irak'ın Samarra kenti yakınlarında işgalci Amerikan güçlerinin bombardımanı sonucu 6 Iraklı öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan ordusunun açıklamasında, Bağdat'ın kuzeyindeki Samarra yakınlarında, "bir Amerikan helikopterinin terörist olduğundan şüphelenilen bir gruba müdahale ettiği" ifade edildi.

Amerikalı Yüzbaşı Stephen Bomar, bölgede terörist faaliyette bulundukları sanılan 5 kişinin tespit edildiğini, bir Apaçi tipi helikopterin "şüphelilere müdahalede bulunduğunu", 6 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Samarra'da El Kaide'ye karşı mücadele eden Sünni milislerin liderlerinden Ebu Faruk ise AFP'ye yaptığı açıklamada, bombardımanda öldürülenlerin Sünni milisler olduğunu belirtti.

Faruk, "Bu sabaha karşı, bir Amerikan helikopteri barikatlarımızdan birisine ateş açtı, 6 milis öldü, 2 milis yaralandı. Amerikalıların neden böyle davrandığını bilmiyoruz. Daha dün Amerikan askerleri bu barikattan geçti. Mutlu gözüküyorlardı, herkesle selamlaştılar" dedi.

Ebu Faruk, "Sorumluların yargılanmasını ve bombardımanda ölenlerin ailelerine tazminat verilmesini istiyoruz. Bir daha böyle bir olay meydana gelirse Amerikalılarla işbirliğini keseriz" diye konuştu.

-ÖLDÜRÜLEN AMERİKAN ASKERLERİNİN SAYISI 3-

Bu arada Irak'ın başkenti Bağdat'ın kuzeybatısında yola yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu ölen Amerikan askerlerinin sayısı 3'e çıktı.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada, 3 Amerikan askerinin ve 2 Iraklı sivilin öldüğü saldırıda bir askerin yaralandığı belirtildi. Daha önceki açıklamada patlamada 2 askerin öldürüldüğü kaydedilmişti.

Son can kayıplarıyla birlikte, Irak'ta savaşın başladığı 2003'ten bu yana ölen Amerikan askeri sayısı 3996'ya yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious