Amerikan Büyükelçiliği'ndeki davet çarpıtıldı!

Amerikan Büyükelçiliği'ndeki davet çarpıtıldı!.7245
  • Giriş : 29.11.2007 / 00:13:00

Arslan: "Sözkonusu nitelendirmeler gerçek olsaydı, böyle bir daveti peşinen reddetmiş olacktık" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, ABD Büyükelçisi tarafından yapılan davetin içeriğinin çarpıtıldığını belirterek, 'Kürt toplantısı-zirvesi' nitelemelerine karşı çıktı. Arslan, 'Sözkonusu nitelendirmelerle yapılmış olması halinde, böyle bir daveti peşinen reddetmiş olacağımızı vurgulamakta fayda görüyorum' dedi.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın Salı günü verdiği kahvaltıya katılanlar arasında yeralan AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan, görüşmenin çarpıtıldığını söyledi.


Meclis'te yazılı bir açıklama yapan Arslan, ABD Büyükelçisi tarafından yapılan davetin 'TBMM üyesi olması' ve ABD Kongre üyesi Chris Shays'in Türkiye'de bulunması nedeniyle gerçekleştiğini belirtti. Arslan, 'Diğer davetli listesi de doğal olarak bizim bilgimiz ve irademiz dışında oluşmuştur' dedi.


-'PEŞİNEN REDDEDERDİM' -


Arslan, 'gazete haberlerinde kullanılan dil ve nitelendirmeleri' yadırgadığını ifade etti. Arslan, görüşme içeriğiyle ilgili şu bilgiyi verdi:


'Sözkonusu nitelendirmelerle yapılmış olması halinde, böyle bir daveti peşinen reddetmiş olacağımızı vurgulamakta fayda görüyorum. Yine davet sırasındaki sohbetlerin içeriği, özellikle bize atfedilen bölümler itibariyle gerçeği birebir yansıtmamaktadır. Hatta çarpıtmanın ötesinde, hiç gündeme gelmeyen konuların da konuşulmuş gibi gösterildiğini esefle görüyoruz. Bu nedenle haberlerin dili ve içeriği hiçbir şekilde bizi bağlamadığı gibi, sorumluluğu tümüyle sözkonusu haberleri yapan/yayınlayan gazeteler ve mensuplarına aittir.'


- 'AYRIŞTIRICI DİL' -


Arslan, bugüne kadar 'ayrıştırıcı dil' e karşı çıktıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:


'Bugüne kadar ayrıştırıcı dil ve nitelendirmeleri hiçbir şekilde kabul etmediğimiz gibi, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğü üzerindeki hassasiyetimiz bundan sonra da aynı şekilde devam edecektir. TBMM'de milletimizi bir ve bütün olarak temsil şerefi, bizim için her türlü sıfat ve nitelendirmelerin üzerindedir ve böyle kalacaktır. Yabancı misyonların diplomatik ilişkiler çerçevesinde bu tür davetler düzenlemesi adettendir. Milletvekillerinin de bu tür davetlere icabet etmeleri doğal karşılanmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious