Amerikan Devletleri Örgütü darbeyi kınadı

Amerikan Devletleri Örgütü darbeyi kınadı.39966
  • Giriş : 29.06.2009 / 08:48:00

Amerika kıtasındaki bağımsız ülkelerin neredeyse tamamının üyesi olduğu Amerikan Devletleri Örgütü Honduras'daki askeri darbeyi kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan Devletleri Örgütü, tutuklanarak Kosta Rika'ya gönderilen Devlet Başkanı Manuel Zelaya'nın hemen ve önkoşulsuz olarak geri getirilmesi çağrısında bulundu.

Amerikan Devletleri Örgütü Daimi Konseyi'nin Honduras'daki gelişmeler üzerine yaptığı olağanüstü toplantıda kabul edilen karar bildirisinde, ''Honduras'daki anayasal hükümete karşı yapılan darbenin şiddetle kınandığı, ayrıca cunta tarafından kurulacak hiçbir hükümetin tanınmayacağı'' vurgulandı.

''Honduras'daki anayasal devlet başkanının keyfi olarak tutuklanması ve ülke dışına çıkarılmasının kınandığı'' ifade edilen karar bildirisinde, ''Zelaya'nın derhal, güvenlik içinde ve önkoşulsuz olarak dönüşünün sağlanmasının talep edildiği''belirtildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada da, Örgütün Genel Sekreteri Jose Miguel Insulza'nın Nikaragua'ya gittiği ve bölge ülkeleri liderleriyle görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

Nisan 1948'de Kolombiya'da yapılan 9'uncu Pan-Amerikan Konferansı sırasında kurulan Amerikan Devletleri Örgütü, kıta üzerinde barış ve güvenliği güçlendirmek, üye ülkeler arasındaki ekonomik, toplumsal ve kültürel ilişkileri geliştirmek ve sorunların barışçı yollardan çözülmesini sağlamak gibi amaçlarla kuruldu.

Küba dışında kıtadaki ve Karayipler'deki 34 ülkenin üye olduğu örgütün merkezi Washington'da bulunuyor.

Kurulmasından bu yana ABD'nin etkisinin ağırlıklı olduğu örgütün bu yılki genel kurul toplantısı 2 Haziran'da Honduras'da yapılmıştı.

Honduras'daki toplantıda daha önce üyelikten çıkarılan Küba'nın yeniden örgüte katılımı kararlaştırılmış, ancak Küba örgüte tekrar katılmayı düşünmediğini açıklamıştı.

-HONDURAS'DAKİ DURUM-

Honduras'ın başkenti Tegucigalpa'da ise ülke dışına çıkarılan Devlet Başkanı Zelaya yanlılarının gösterileri sürerken, devlet başkanlığı sarayı yakınlarından silah sesleri geldiği bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen bazıları maskeli yüzlerce göstericinin saraya giden yol dahil olmak üzere yollarda barikat kurduğunu belirten görgü tanıkları, başkanlık sarayı yakınlarından silah sesleri duyulduğunu ve bölgeye ambulans geldiğini söyledi.

Ateş eden kişi veya kişilerin kimliği bilinmezken, yaralı olup olmadığı da henüz kesinlik kazanmadı.

Demokrasinin geleceği için direneceklerini söyleyen göstericiler, ellerinde taş ve sopalarla gösterilerini sürdürürken, bazı barikatlarda lastiklerin ateşe verildiği görüldü.

-TUTUKLAMAYA DİRENEN MECLİS ÜYESİ KARGAŞADA VURULDU-

Zelaya'nın kabinesinden bazı kişiler askerler tarafından tutuklanırken, tutuklanmaya karşı koyan bir meclis üyesinin çıkan kargaşa sırasında vurularak hayatını kaybettiği bildirildi.

''İfade özgürlüğü'' adlı insan hakları grubundan yapılan açıklamada, meclis üyesi Cesar Ham'ın kendisini tutuklamaya çalışan askerlere karşı direndiği, bu sırada çıkan kargaşada askerin silahından çıkan kurşunla öldüğü belirtildi.

Olayın meydana geldiği yer henüz açıklık kazanmazken, güvenik yetkilileri de Ham'ın ölümü konusunda bilgileri bulunmadığını açıkladı.

-GEÇİCİ OLARAK ''ATANAN'' YENİ DEVLET BAŞKANI-

Honduras'daki askeri yönetim tarafından geçici devlet başkanlığına getirilen ve yine Zelaya'nın Liberal Partisi'nden olan Kongre Başkanı Roberto Micheletti ise değişik ülkelerin darbeye yönelik tepkilerine karşı, ''Ne Barack Obama'nın, ne de Hugo Chavez'in buraya (Honduras'a) gelmeye ve tehdit etmeye hakkı var'' ifadesini kullandı.

Micheletti, yaptığı açıklamada, ülkenin yüzde 80 veya 90'ının bugünkü durumdan memnun olduğunu savunarak, Zelaya'nın da ülkeye geri dönmesine karşı olmadıklarını söyledi.

Zelaya'nın Hugo Chavez'in desteği olmaksızın ve sade vatandaş olarak dönmesi gerektiğini dile getiren Micheletti, ''bu durumda kendisini kollarımızı açarak karşılamaktan mutlu oluruz'' dedi.

Zelaya ise Kosta Rika'da yaptığı açıklamada, Devlet Başkanlığı görevinden istifa etmediğini ve görev süresini dolduracağını söyledi.

Manuel Zelaya, ''Honduras'ın Devlet Başkanı'yım ve ülkeme dönmek istiyorum'' dedi.

Askerlerin kendisini desteklemesi çağrısında bulunan Zelaya, vatandaşların da barışçı gösteriler yapmasını istedi.

Ülkedeki askeri darbeye karşı BM ve ABD tarafından da tepki gösterilmiş, seçilmiş yöneticilerin görevlerine geri dönmesinin gerektiği vurgulanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*