Amerikan füzeleri Rus füzelerini yakalayabilir

Amerikan füzeleri Rus füzelerini yakalayabilir.12167
  • Giriş : 28.09.2007 / 12:47:00

ABD’nin füze kalkanı sistemi dahilinde Polonya’ya yerleştirmek istediği füzelerin Amerikalı yetkililerin söylediğinin aksine, ABD’ye atılacak Rus füzelerini yakalayabileceğini belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi profesörü Ted Postol,
Yaptığı çalışmayı basına tanıtan Postol, düzenlediği basın toplantısında, "Amerikan Füze Savunma Dairesi (MDA) bu füzelerin uzun menzilli Rus füzelerini yakalayamayacağını söylüyor. Bu yanlış" dedi.
Füze savunma sistemlerine karşı görüşleriyle tanınan Postol, ABD Savunma Bakanlığı’nın Amerikan füzelerinin hızını olduğundan yüzde 30 daha az, Rus füzelerinin hızını ise olduğundan yüzde 15 daha hızlı olarak gösterdiğini ileri sürdü ve Polonya’ya yerleştirilecek füzelerin Rusya’dan ABD’ye atılabilecek füzeleri yakalamak için yeterince hıza sahip olduğunu belirtti.
MDA sözcüsü Rick Lehner ise "Polonya’ya yerleştirilecek füzeler Rus tehdidine karşı değil, zaten de bu kapasitede değiller" açıklamasında bulundu.
ABD, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ni İran gibi ülkelerden gelecek tehditler için füze kalkanı sisteminin bir parçası yapmak istiyor, ancak Rusya, bu sistemi kendi güvenliği için doğrudan bir tehdit olarak görüyor ve plana karşı çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious