Amerikan halkı Bush'u istemiyor

  • Giriş : 30.01.2007 / 00:00:00

ABD Başkanı George W. Bush, görevi bırakmasına daha 2 yıl kaldığı halde ülke tarihinin kamuoyunda en az desteğe sahip başkanlarından biri oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankete katılanların yüzde 58'i Bush'un görevinden ayrılmasından mutlu olacağını belirtti. Bu düşünceyi, ankete katılan Demokratların yüzde 86'sı, bağımsız olduğunu belirtenlerin yüzde 59'unun yanı sıra Cumhuriyetçi olduğunu kaydedenlerin yüzde 21'nin de paylaşması dikkat çekti. Ankete katılanların yüzde 53'üyse tarihin başkanı ortalamanın altında bir başkan olarak anacağına inandığını ifade etti.

CBS televizyonu tarafından yapılan başka bir ankette ise Başkan Bush'a destek verenlerin oranı yüzde 28 çıktı. Newsweek dergisinin benzer anketiyse desteğin yüzde 30 olduğunu belirledi. Aynı konudaki Gallup anketi de Bush'a olan desteğin bir başkanın sahip olduğu en düşük oranlarda olduğunu teyid etti.

Gallup anketine katılan Amerikalıların sadece yüzde 31'i Bush yönetimini desteklediğini söyledi. Bush'un destek oranı, tıpkı Başkan Jimmy Carter'ın 1979 Haziran ayında İran Rehine Krizi ve Başkan Richard Nixon'ın 1974 Temmuz ayında istifasından birkaç gün önce Watergate Skandalı nedeniyle sahip olduğu destek oranları gibi en az desteğe sahip başkanları arasına girdi.

Başkanın en büyük handikapının Irak Savaşı olduğunu dile getiren analistler, Bush'un Usame Bin Ladin'i yakalamak gibi önemli hamlelere imza atması halinde bile desteğin en fazla yüzde 40'lara çıkacağını ifade ediyorlar. New York Post Gaztesi'ne konuşan Gallup Editörü Frank Newport, verilerinin Başkan'nın konuşmalarının kamuoyundaki desteğine katkı yapmadığını gösterdiğini belirterek, "Irak'ta işlerin iyiye gittiğine dair çok belirgin göstergelere ihtiyacı var." diye konuşuyor.

Newsweek anketine katılanların sadece yüzde 22'si Başkan Bush'un Irak Savaşı kararını, meydana gelen olaylar ışığında verdiğine inanıyor. Halkın yaklaşık yüzde 70'i Başkan Bush'ın Irak Savaşına şahsi inançlarıyla karar verdiğine inanıyor. Bush'a olan desteğin başkanlığı süresince ulaştığı halk desteği düzeyleri hiçbir Amerikan başkanı tarafından yaşanmadı.

11 Eylül'den hemen sonra Başkan Bush'a olan halk desteği yüzde 90'lık rekor seviyeye çıkmıştı. New York Post gazetesine açıklamada bulunan Virginia Üniversitesi'nden Larry Sabato, 8 yıllık görev süresince bu kadar yüksek bir popülariteye sahip olmanın mümkün olmadığını dile getiriyor. Modern zamanların en popüler başkanları olan Ronald Reagan'ın İran Kontra ve Bill Clinton'ın da Monica Lewinsky skandalları sırasında desteklerinde büyük aşınma yaşadığını hatırlatan Sabato, buna rağmen Reagan'ın yüzde 63 ve Clinton'ın da yüzde 66'lık halk desteğiyle görevlerini tamamladıklarına dikkat çekiyor. Newsweek anketiyse daha 2 yıllık görev süresi kalmasına rağmen halkın yüzde 71'nin Başkan Bush'u etkisiz bir 'topal ördek' olarak gördüğünü ortaya çıkardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious