Amerikan halkı Irak konusunda kötümserl

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Amerika'da gerçekleştirilen kamuoyu yoklamaları, halkın Irak'taki savaşa bakışının gittikçe kötümserleştiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Irak Çalışma Grubunun tavsiyelerini destekleyenlerin çoğunlukta olduğu anketlerde Irak'ın Vietnam'a benzeyeceğini düşünenlerin sayısı da artış gösterdi.

Anketler, Cumhuriyetçilerin Kongre seçimlerinde kaybetmesinin ve Irak çalışma Grubu'nun Irak politikasının değiştirilmesini tavsiye etmesinin ardından, halkın savaştan duyduğu memnuniyetsizliği daha yüksek sesle göstermesi açısından önem taşıyor. Amerikan halkının, Irak savaşına karşıtlığının, Vietnam savaşına olan karşıtlığını çoktan geçtiği belirtiliyor.

USA Today gazetesi ve Gallup şirketi tarafından ortaklaşa düzenlenen bir anket, Başkan George Bush'un Irak politikasını savunanların oranının yüzde 20'nin altında düştüğünü gösterdi. USA Today ve Gallup anketine katılanların yüzde 55'i Amerikan askerlerinin bir yıl içine Irak'tan çekilmesini istedi. Ancak bu kişilerden sadece yüzde 18'i, çekilmenin bir yıl içinde gerçekleşebileceğine inandığını belirtti. Ankete göre Amerikalıların yüzde 20'den az bir kısmı Başkan Bush'a güveniyor ve Irak'ta "doğru bir iş yaptığına" inanıyor. Ankette ulaşılan bir rekor orana göre ise halkın yüzde 62'si, Irak savaşının "buna değmeyeceğine" inanıyor. Yüzde 16'lık bir kesim de ABD'nin, Irak'ta askeri açıdan da kazanmadığını düşünüyor.

Ankete göre Amerikalıların büyük bir kısmı, askerlerin bir yıl içinde Irak'tan çekilmesini istiyor. Her dört kişiden üçü de Irak Çalışma Grubu'nun raporunu destekliyor.

Pew Research Center tarafından gerçekleştirilen diğer bir ankete göre ise Amerikalıların yarısı, Irak'ın bir Vietnam'a döneceğini ve ABD'nin yara alacağını düşünüyor. Üçte birlik bir kesim ise ABD'nin Irak'ta başarılı olacağı görüşünde.

Öte yandan Washington Post gazetesi ve ABC televizyonu tarafından yapılan üçüncü bir kamuoyu yoklamasına göre de 10 Amerikalıdan üçü, Amerika'nın Irak'ta güvenliğin sağlanması konusunda ilerleme sağladığına inanıyor. 10 Amerikalıdan dördü ise (yüzde 41) Irak'ta şu anda iç savaş yaşandığı görüşünde. Yüzde 45'i ise Irak'ın sivil savaşa çok yakın olduğuna inanıyor. Irak'ta iç savaş olduğuna inananların sayısı Ağustos ayında yüzde 34 civarında idi.

Ankete göre yüzde 52'lik bir kesim de ABD'nin Irak'ta savaşı kaybettiğini düşünüyor. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 34 idi.

Ankete göre Başkan Bush'a destek oranı da giderek düşüyor. Başkan Bush'un performansını beğenenlerin oranı yüzde 36 çıkarken, bu oran Bush'un elde ettiği ikinci en düşük oran oldu. Irak savaşının idaresini destekleyenlerin oranı ise işgalin başladığı 2003'ten bu yana en düşük orana ulaşarak yüzde 28'e düşmüş.

Önceki gün de CBS televizyonunun yayınladığı kamuoyu yoklaması, Irak savaşına karşı çıkanların oranını, Vietnam Savaşı'na karşı çıkanların oranından fazla göstermişti. Anket sonuçlarına göre Amerikalıların yüzde 62'sinin Irak'a asker göndermenin bir hata olduğunu düşündüğü ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious