Amerikan karşıtlığı hızla yükseliyor

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Ankara Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından yapılan anket sonuçlarına göre üniversiteli gençliğin çoğunluğu, ABD'yi sömürgeci olarak görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Global Araştırmalar Merkezi (AGAM)'ın hazırladığı "Üniversite Öğrencilerinin ABD Algılamaları" ölçüm anketi sonuçları açıklandı.

AGAM Başkanı Doç.Dr.İdris Bal ve AGAM araştırıcısı Murat Silinir, Kızılay'daki merkez binada sonuçları kamuoyuna duyurdu.

Anket, Ankara, Atılım ve Çankaya üniversite çevresinde ve Kızılay'daki kafelere giden üniversite öğrencisi 300 kişiye yönetilen 10 soru ile gerçekleştirildi.

Ankette "Sizce Amerika nasıl bir ülkedir?" sorusuna cevap veren üniversite öğrencilerinin yüzde 82'si ABD'yi emperyalist bir ülke olarak tanımlarken, "Türkiye'de son zamanda yükselen Amerikan karşıtlığının nedeni ne olabilir?" sorusunu, öğrencilerin yüzde 25'i, "ABD'nin İslam ile terörizmi özdeşleştirmesi" olarak cevapladı.

Üniversitelilerin yüzde 40'ı, ABD'nin bir süper güç olarak konumunu sürdürdüğünü deklare ederken, yüzde 46'sı "duraklama ve gerileme" dönemine girdiğini, yüzde 14'nün de ABD'nin mevcut gücünü artırdığı görüşünü bildirdiği ortaya çıktı.

Öğrencilerin yüzde 39'u ABD'nin adaletli bir dış politika izlemesi gerektiğini ifade ederken, yüzde 27'si ABD'nin İsrail'e kayıtsız şartsız verilen desteğini sona erdirmesi yönünde düşüncesini ifade etti.

Ankette Amerika, yaşanabilir ülke skalasında yüzde 33'le Kanada, yüzde 25 Avrupa ülkeleri ardından yüzde 19'la üçüncü sırada yer aldı.

Denekler, 'Sizce, Türkiye ABD yerine hangi güçle dost olmalı' sorusuna ise, yüzde 32 Türk Dünyası, yüzde 27 İslam Dünyası cevabını verdi. Üniversitelilerin yüzde 15 ile Çin'i, ABD yerine dost edinilmesi gereken "güç" olarak görmesi ise dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious