Amerikan karşıtlığında dünya birincisiyiz!

  • Giriş : 24.01.2007 / 00:00:00

BBC’nin 25 ülkedeki araştırmasında dünyanın ve Türkiye’nin ABD’ye olumsuz bakışının devam ettiği ortaya çıktı. ABD karşıtı Türkler’in oranı 20 puan arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Başkanı George Bush’un 2000 yılında seçimi kazanmasının ardından dünya genelinde Amerika’ya duyulan saygı ve güvende çok büyük bir çöküş yaşandığı artık kimsenin tartışmadığı bir gerçek. Bunda ABD’nin 11 Eylül saldırılarından sonra teröre karşı “savunma yerine saldırı” stratejisini seçerek Irak ve Afganistan’da düzenlediği operasyonların rolü çok büyük. Bu durum dünyaca ünlü İngiliz haber kanalı BBC tarafından yapılan bir ankette de bir kez daha doğrulandı. 25 ülkede 26 bin 381 kişiyle yapılan anketin sonuçları şöyle:

* ABD politikalarına karşı çıkanların dünya ortalaması yüzde 29. Bu oran geçen yıl yüzde 26, 2 yıl önce ise yüzde 40’tı. ABD hakkında olumsuz düşünen Türkler’in oranı ise 1 yılda yüzde 49’dan yüzde 69’a fırladı.

* En büyük Amerikan karşıtları Türkiye ile birlikte, Almanya, Fransa ve Endonezya. Nijerya ve Filipinler ABD’nin politikalarına Amerikalılar’dan bile daha çok destek veriyor.

* İsrail-Hizbullah savaşı konusunda negatif görüşe sahip Türkler’in oranı yüzde 89.

* Türk halkı ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik tavrına ve küresel ısınma konusundaki yaklaşımına da tepki gösteriyor. Kuzey Kore politikasına karşı çıkanların oranı yüzde 71. Küresel ısınma için yüzde 65’lik tepki var.

* Anketin genel sonuçlarında ABD’nin, dünya için çalıştığını düşünenlerin oranı yüzde 63’den 57’ye geriledi. 2 yıl önce %71’di.

* ABD’nin en güçlü müttefiki İngiltere’de, ABD politikalarına karşı çıkanlar yüzde 57, Irak’taki varlığı onaylamayanlar yüzde 81 çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious