Amerikan Kongre üyeleri Kuzey Irak'ta

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Amerikan (ABD) Kongre üyelerinden Bil First ile Mil Marintz, temaslarda bulumak üzere Kuzey Irak'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her iki taraftan üst düzey yetkililerinin ikili ilişkileri ele alındığı toplantı başbakanlık binasında basına kapalı gerçekleşti. Daha sonra toplantının yapıldığı yere gelen Bölge Başkanı Mesut Barzani ise yapılan toplantıya katılarak ABD Kongre üyeleri ile görüştü. Yaklaşık 2 saat sonra Kürt ve ABD'li kongre üyleri ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında konuşan ABD Kongre üyesi Bil First, Kürtlerin her zaman için dostları olduklarını belirterek, "Kürtler her zaman bizim dostlarımızdı ve bugün de dostumuzdur. Biz burada Kürt bölgesini gezdik ve çok güzel bulduk, hem gelişmişlik bakımından hem de emniyet açısından. Biz Kürt dostlarımıza her zaman ekonomik ve siyasi bakımdan arkalarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Biz öyle görüyoruz ki burası demokratik anlamda çok iyi olacak." dedi.

Daha sonra söz alan Yerel Kürt Bölge Başkanı Bölge Başkanı Mesut Barzani ise ise ABD' minnetar olduklarını söyleyerek, "ABD'nın bize bugüne kadar yaptıkları yardımlara minnettarız. Bugüne kadar ABD'nın altyapı ve gelişimimiz açısından bize sunduğu katkılar için Kürtler adına teşekkür ediyorum. İnşallah yeni ve demokratik federal Irak'ı kuracağız. Sizi burada görmek bizim için bir mutluluk." dedi.

Yapılan basın toplantısının ardından konuklar Barzani'nin özel karargahında dinlenmeye çekildikleri öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious