Amerikan Mortgage sisteminde derin kriz

  • Giriş : 02.08.2007 / 10:30:00

Son haftalarda büyük kriz yaşayan Amerikan mortgage piyasası, piyasanın en büyük kuruluşlarından birinin daha iflas etmek üzere olduğunu açıklamasıyla çöküşün eşiğine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haber Amerikan borsalarının yanı sıra, dünya borsalarında da büyük düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor.
"Subprime mortgage" (yüksek riskli kesime verilen krediler) kredisi alanların önemli ölçüde geri ödemelerini geciktirmeleri ya da ödeyememeleri nedeniyle mortgage piyasasında son aylarda yaşanan düşüş, son günlerde yaşanan gelişmelerle derin bir krize dönüştü. Subprime mortgage, kredi notu iyi olmayan kişilerin, birincil piyasadan değil de faizi diğerlerine göre daha yüksek bir imkandan ipotekli konut kredisi edinmesiyle ortaya çıkan bir kredi türü.
Riskli mortgage kredilerine yatırım yapan Bear Stearns'e ait 2 fon iflas etti. Mortgage piyasasının en büyük kuruluşlarından biri olan American Home Mortgage Investment ise, iflasın eşiğinde olduğunu açıkladı. Ev kredilerini artık finanse edemediğini belirten AHMI, mülklerini tasfiye edebileceğini duyurdu.
Gelişmelerin son 4 günde Avrupa ve Asya borsalarına maliyeti ise 2,1 trilyon doları buldu. Yetkililerinin piyasaları destekleyici açıklamalarına rağmen, gelişmelerin diğer piyasalarda neden olduğu dalgalanmanın bir hafta daha sürmesi bekleniyor.
Krize, konut sektöründeki sorunlu kredilerin neden olduğu belirtiliyor. Ülkede 650 milyar dolara yakın batık kredi olduğu tahmin ediliyor. 2007 içindeki ilk fon batığını, ülkenin önde gelen mortgage şirketlerinden New Century açıklamıştı. "Subprime" mortgage kredileri sektöründe ortaya çıkan kriz, ilk olarak, trilyon dolarlık şirket alımlarına imza atan ve bu yüzden 'şirket avcısı' olarak adlandırılan özel sermaye fonlarını olumsuz etkiliyor.
Subprime mortgage kredisi fonlarındaki kriz, satın aldıkları şirketlerin mali performansını ikinci plana atıp firmalara oldukça yüksek fiyatlar teklif eden özel sermaye fonlarının para musluğunu kuruma aşamasına getiriyor.
ABD HAZİNE BAKANI; KRİZ ŞİMDİLİK KONTROL ALTINDA
Pekin'de bulunan ABD Hazine Bakanı Henry Paulson, mortgage piyasasında yaşanan krizin büyük ölçüde kontrol altına alındığını belirterek, "Global ekonomi 10 yıllardır olduğu gibi güçlü" dedi. Ekonomistler ise krizin mesajı konusunda farklı görüşler dile getirmişti.
Moddy's kredi derecelendirme kuruluşunun baş ekonomisti Mark Zandi, "Global likidite krizinden bir korunmuş fon çöküşü uzakta olabiliriz." diye karamsar bir tablo çizerken, tablonun iki senaryoyu akla getirdiğini belirten Merrill Lynch baş ekonomisti David Rosenberg ise, "Birinci senaryo dünyanın sonu. İkinci senaryo ise kâr realizasyonu. Dünyanın şu an için sona geldiğini düşünmüyorum. Yaşanan sorunların borsaları satışa yöneltmesi doğal ancak piyasada konuşulduğu gibi satış sürmez." şeklinde piayasalara duyduğu güveni dile getirdi. New York Borsası, risk derecesi yüksek kişilere daha yüksek faiz oranları ile mortgage kredisi sağlayan New Century Finans şirketini kottan çıkarmıştı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious