Amerikan petrol şirketleri felaketten kazanıyor

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

ABD'li petrol şirketi Exxon Mobil 2006 yılının ilk çeyreği için 8,3 milyar dolar kazanç açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokrat Senator Dick Durbin beklenmedik dev kazançların sorumlusunun Başkan Bush'un hatalı politikaları olduğunu iddia ediyor. Senatör düzenlediği basın toplantısında petrol fiyatlarındaki ani yükselişin her aileye yıllık 1000 dolar ekstra maliyet getirdiğini ifade ederek Amerikalı petrol şirketlerini felaketten kazanmakla suçladı. Petrol şirketlerine yakın olmakla suçladığı Bush yönetimininin alternatif enerji politiklarında da başarısız olduğunu savunan Durbin, "Çözüm için beklenmedik kazanç elde eden şirketlerin sorgulanması ile başlanabilir. Bilinen gerçek, petrol şirketleri daha fazla kazanmaya devam ettikçe Amerikan halkı katbetmeye devam edecek." dedi.

Durbin açıklamalarında büyük patronların önünü keserek dev kaznçları nasıl elde ettiklerinin sorulması gerektiğini belirterek, "Petrol piyasalarında sağlıklı kazanç yüzde 10'lar seviyesindedir. Exxon Mobil açıkladığı rakamla sadece bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıl ödediği 2 milyar dolarlık verginin tam dört katını kazandığını söylüyor. Petrol piyasalarında bilinen kazancın yüzde 70'nin yeni rezerv ve teknolojileri için ayrılmış olması. Bunun ötesindeki kazanç yanlış yönetilen uluslararası krizlerin ABD vatandaşları tarafından ödenen bedelidir." dedi.

Sorunun sadece petrol şirketlerinin çok kazanması olmadığını ifade eden Senatör, petrol fiyatlarındaki aşırı yükselmeyle birlikte aile bütçelerine yansıyan ek bütçenin sıkıntı oluşturduğunu savundu. "Bu durumdan kurtulmanın yolu olarak politikacılar iki yol öneriyorlar; birincisi enerji tasarrufu, ikincisi de alternatif enerji" açıklamasını yapan Senatör, Bush hükümetini petrol fiyatlarını düşürecek küresel politikalar geliştirmemekle suçladı.

Senetör Chuck Schumer ve diğer demokratlara göre de problemin kaynağı enerji politikalarının eksikliğinden öte genel ekonomik verilerde meydana gelen bozulma ve petrol şirketlerinin oluşturduğu tekel. Schumer bundan on yıl önce onlarca petrol şirketi olduğunu şu anda ise Exxon Mobil, Chevron, ve Texaco gibi dört en fazla beş petrol şirketinin tekel oluşturduğunu iddia ediyor. Bu şirketlerin hiç birinin rekabet atmosferinin oluşmasına müsade etmediklerini de savunan Schumer, petrol piyasasının yeniden yapılandırılmasının gerekliliğini savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious