Amerikan savaş uçağı düğün konvoyunu vurdu: 27 ölü

Amerikan savaş uçağı düğün konvoyunu vurdu: 27 ölü.14311
  • Giriş : 06.07.2008 / 21:42:00
  • Güncelleme : 06.07.2008 / 21:46:02

Afganistan'da bir Amerikan savaş uçağının, düğüne giden 27 kişiyi kazara vurduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Nangarhar vilayetine bağlı Deh Bala yöresinden üst düzey yetkili Hacı Amişah Gül, bu sabah bir düğüne katılmak için grup halinde yürüyenlerden 27'sinin, Amerikan savaş uçağından atılan bomba sonucu yaşamlarını yitirdiğini söyledi.

Gül, olayda 11 kişinin yaralandığını, bunlardan 6'sının Celalabad'da tedavi altına alındığını, ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu kaydetti.

Nuristan vilayetinin emniyet müdürü sözcüsü Gaffur Han da, Amerikan savaş uçağının, Kacu köyü yakınında bir grup militana saldırdığını, ancak uçaktan atılan füzelerden birinin rotasından saparak düğün yapılan bölgeye düştüğünü kaydetti.

Han, bölgede çok sayıda militanın da öldürüldüğünü belirtirken, her iki yetkili de konuyla ilgili bilgiyi telefonla köylülerden edindiklerini bildirdiler.

Afganistan'da NATO liderliğindeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) komutanı Amerikalı General David D. McKiernan, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, konunun araştırıldığını söyledi.
Koalisyon güçlerinden yapılan açıklamada da Nangarhar'da düzenlenen hava saldırısında çok sayıda militanın öldüğü belirtildi.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai bugün ayrıca ABD öncülüğündeki ittifakın Nuristan bölgesinde düzenlendiği saldırıda 15 sivilin ölmesiyle ilgili soruşturma yapılması talimatını vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious