Amerikan şirketleri Türkiye'yi öneriyor

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

50 üst düzey yönetici ile yapılan “İş ve Yatırım İklimi Anketi” sonuçlarına göre; yöneticilerin %88'i Türkiye'de yatırım yapmayı, başkalarına öneriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

50 Amerikalı firma üst düzey yöneticisinin görüşleri alınarak yapılan "ABFT 2007 Türkiye'deki İş ve Yatırım İklimi Anketi" sonuçlarına göre; yöneticilerin %88'i Türkiye'de yatırım yapmayı, başka yabancı firmalara öneriyor.

10 ayrı konuda ayrıntılı soruları yanıtladığı ve yorumların yapıldığı araştırma çalışmasında hem Türkiye hem de A.B.D. iş çevresinden konuya ilşkin önemli perspektifler yer alıyor.

YATIRIM İÇİN TÜRKİYE

Ankete katılan yöneticilerin %96'sı, öncelikle, Türkiye'nin önemli bir pazar potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Yöneticilerin %55'i, Türkiye'nin makroekonomik göstergelerinin gelecek yıl için sabit kalacağına inanırken; %59'u, mevcut yöneticilerin makroekonomik istikrarı koruyabileceklerini düşünüyor. Enflasyonun denetim altında olduğunu düşünen yönetici oranı %77 gibi önemli bir düzeyde çıkarken; yöneticilerin %88'i, Türkiye'de yatırım yapmayı, başka yabancı firmalara öneriyor.

YENİ YATIRIM SİNYALLERİ

Ankete katılanların %73'ü, ülkenin yüksek lisans eğitim düzeyini yeterli bulurken, %78'i, çalışanların, sorun çözmeye yönelik analitik düşünme yeteneğine sahip olduğuna; %92'si, çalışanların, ABD kökenli bir firmada çalışıyor olmaktan memnun olduklarına inanıyor. Yöneticilerin % 84'ü, şirketinin Türkiye'de yatırım yapma kararının yerinde olduğunu düşünürken; %88'i ise, çalıştıkları şirketin, önümüzdeki yıllarda, Türkiye'de daha fazla yatırım yapmayı ve büyümeyi planladığını ifade ediyor. Ankete katılan yöneticilerin %85'i ise Türkiye'nin hukuk sistemini belirsiz buluyor ve bu konuya özellikle dikkat çekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious