Amerikan tarihinde ezberler bozuldu

  • Giriş : 05.11.2008 / 13:55:00
  • Güncelleme : 05.11.2008 / 13:03:14

Beyaz Saray'da siyah başkan olmaz efsanesi yerle bir oldu. Barack Obama yeterli sayıya ulaşmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CNN televizyonu, Barack Obama'nın resmi olmayan sonuçlara göre 44. başkan seçilmek için gerekli desteği elde ettiğini duyurdu.

Televizyonun projeksiyonuna göre Demokratların adayı Obama 297 seçici üye, Cumhuriyetçilerin adayı John McCain 139 seçici üye kazandı.

Başkanlık seçimini kazanmak için 270 seçici üye kazanmak gerekiyor.

OBAMA'NIN KAZANDIĞI EYALETLER

Şu ana kadar genele yansıtma yöntemiyle Obama'nın almış göründüğü eyaletler şunlar:

Vermont, New Hampshire, Pennsylvania, Illinois, Delaware, Massachusetts, District of Columbia, Maryland, Connecticut, Maine, New Jersey, Minnesota, Wisconsin, Michigan, New York, Ohio, New Mexico, Iowa, Virginia

MCCAİN'İN KAZANDIĞI EYALETLER:

Kentucky, Güney Carolina, Oklahoma, Nebraska, Tennessee, Arkansas, Louisiana, Alabama, Georgia, Kansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Wyoming, West Virginia, Texas, Mississipi, Utah.

OHİO'YU OBAMA ALDI

Başkanlık seçimlerinde en kritik eyaletlerden biri olan Ohio'yu Obama aldı.
Ülkenin orta bölgelerindeki Ohio, bugüne kadar hep “seçtiği adayın başkan olmasıyla” övünüyordu. “Ohio'yu kazanan, ABD Başkanlığını da alır” genel inancı vardı.

40 YIL SONRA İLK KEZ

Seçim sonuçlarını belirleyecek diğer eyaletlerden biri olan Virginia'yı da Obama aldı. Illinois senatörü Obama, Cumhuriyetçi rakibi John McCain'i bu eyalette yenilgiye uğratarak, eyaletin Beyaz Saray yarışında 40 yıldır Cumhuriyetçilere verdiği desteği sona erdirdi.

OBAMA İLK SİYAH BAŞKAN OLARAK TARİHE GEÇTİ

Barak Obama , ABD tarihinde ilk siyahi başkanı olarak tarihe geçti. Barack Obama, 1964 doğumlu ve kendisi gibi Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Michelle Robinson ile evli. Çiftin, Malia (10) ve Sasha (7) adlı iki kız çocuğu bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*