Amerikan - Türk ilişkileri 'mükemmel'

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Amerikan - Türk ilişkilerini 'mükemmel' olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakanlık Sözcüsü Casey, düzenlediği günlük basın toplantısında Türkiye ile ilgili soruları da cevaplandırdı. Casey, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le birlikte düzenlediği Washington ziyareti kapsamında ikili ilişkilerin durumunun sorulması üzerine, "Türkiye ile mükemmel ilişkilerimiz var. Türkiye bizim için önemli bir NATO müttefiki. Ayrıca hem bölgede hem de PKK ve PKK terörüyle mücadele çabalarımızda ortağımız" diye konuştu.

Görüşmelerden sonra Erdoğan ve Bush'un yaptıkları açıklamaları hatırlatan Tom Casey, bu açıklamaların ilişkilerin ne durumda olduğunu gösterdiğini vurguladı. Türkiye'yi Avrupa'da da önemli bir ülke olarak gördüklerini kaydeden bakanlık sözcüsü, Başkan George Bush'un Türkiye'nin AB üyeliğini desteğini bir kez daha yenilediğini hatırlattı. Casey, bu konuda kararın AB üyeleri tarafından verileceğini de sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin 'mükemmel' olarak tanımlanabileceğini ifade eden Casey, son ziyaretlerin Türkiye ile yakın ilişkilerin devamı açısından yararlı olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Türkiye'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne bazı limanlarını açması önerisiyle ilgili soruya ise cevap vermekten kaçındı. "Kıbrıs sorununa barışçı bir çözüm bulunduğunu görmek istiyoruz" diyen Casey, adadaki her iki toplum tarafından kabul edilebilecek bir anlaşmaya ulaşılmasını arzu ettiklerini söyledi.

HAVA KORSANININ PAPA'NIN ZİYARETİNİ PROTESTO ETTİĞİ İDDİASINA YORUM YAPMADI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'ne son olarak önceki gün kaçırılan THY uçağıyla ilgili bir soru soruldu. Lambros soyadlı bir gazeteci, Türk Silajlı Kuvvetleri'nin olayı Papa 16. Bendikt'in Türkiye ziyaretine yönelik bir protesto olarak değerlendirdiğini öne sürerek, Casey'den bu konuda görüş istedi. Tom Casey, her türlü hava korsanlığı ve kaçırma olayını kınadıklarını vurgulayarak, korsanların niyetleri konusundaki açıklamanın Türk ve İtalyan yetkililer tarafından yapılmasının uygun olacağını sözlerine ekledi.

Hava korsanı Hakan Ekinci'nin olayı Papa'nın ziyareritini protesto çin değil, Türkiye'de askerlik yapmamak amacıyla gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious