Amerikan üniversiteleri gerileme dönemine girdi

Amerikan üniversiteleri gerileme dönemine girdi.10695
  • Giriş : 01.09.2007 / 17:20:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 21:36:23

Amerika global eğitimde artık yalnız değil. Eğitimde manzara, yeni trendlerle yeniden şekilleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa ve Asya’da Amerikan üniversiteleri ile rekabet edebilecek üniversiteler ortaya çıkıyor. Global eğitim pastası büzülürken, pastadan pay alan ülkelerin sayısı artıyor. Çin, Hindistan, Fransa ve İngiltere her geçen yıl artan sayıda yabancı öğrenciye kapılarını açıyor. Uzmanlara göre; trend böyle giderse; yeni global eğitimde yarışı, her seviyede beynelmilel seviyeyi yakalayan Amerika’nın dışındaki bu ülkelerin kurumları kazanacaklar. Amerika’da Avrupa ve Asya ülkelerinin aksine birçok eyalet eğitime ayırdıkları fonları düşürdüler. 11 Eylül’den sonra yabancı öğrencilere getirilen vize ile ilgili yeni uygulamalar, kısıtlamalar ve yabancılara bakışın değişmesi de Amerika’ya olan ilgiyi azalttı. Fonların kısılması üniversiteleri zayıflattı. 11 Eylül’ü takip eden üç yıl boyunca uluslararası öğrenci girişi 2,4 oranında düştü. Yine de sadece geçen yıl yüksek eğitim yapan öğrenciler Amerikan ekonomisine 14 milyar dolardan fazla gelir bıraktılar.

Dünyadaki en iyi üniversitelere sahip Amerika hâlâ liderliğini koruyor; ama eğitimde rekabet acımasız bir şekilde büyüyor. Tehlikeyi gören Washington, tarihinde ilk defa Çin ve Hindistan’a yönelik, üniversitelerini tanıtan bir reklam kampanyası başlattı.

Denizaşırı ülkelerde 2,5 milyondan fazla öğrenci var ve son yıllarda bunların sayısında azalma görülüyor. Amerika’nın terör tehdidi sebebiyle güçsüz kaldığı 2000-2005 yılları arasında Fransa ve Japonya’nın ilk iki sırayı paylaştığı 6 ülke, yüzde 17 daha fazla öğrenci kabul ettiler. Bu yıl ilk 200 üniversite içinde 30 farklı ülkeden üniversite var. Ve bu sayı gittikçe artacak. Pekin Üniversitesi, Singapur Ulusal Üniversitesi ve Tokyo Üniversitesi ilk 20’de olan global üniversiteler.

Ünlü haber dergisi Newsweek, “Global eğitim: Batı öncülüğü kaybediyor mu?” kapak haberinde Amerikan üniversitelerinin duraklamaya ve hatta gerilemeye girdiklerini kaydederek adeta Amerika için “alarm zillerini” çaldı. Dergi kapak konusu yaptığı haberinde, bazı Avrupa ülkeleri ile Çin ve Hindistan’da benzeri görülmemiş bir şekilde eğitime yatırımlar yapıldığını yazdı. Habere göre, uzun yıllar boyunca şöhretleri sayesinde binlerce yabancı öğrenciye kapı açan Harvard ve Yale Üniversitesi’ne rakipler geliyor. Amerika’nın dışındaki Uzakdoğu ve Avrupa ülkeleri son yıllarda eğitime büyük önem veriyorlar. Bütçeden artan oranlarda kaynaklar aktarıldı. Üniversiteler ıslah edildi. Yeni binalar yapıldı, kadrolar güçlendirildi. Sistemdeki aksaklıklar ve çatlaklar onarıldı. Avrupa’da özel üniversiteler büyük bir sıçrama yaptılar. Bu yıl Malezya hedeflerinin 100 bin yabancı öğrenciyi getirmek olduğunu açıkladı. Singapur Amerika’daki en iyi hocalara çok iyi ücretler vererek ülkesine transfer ediyor. Genç akademisyenler şu anda yılda 180 bin dolardan fazla kazanıyorlar. Pek çok Asya ülkesinde okullar İngilizceye ağırlık veriyor, programlar açıyorlar. Çin’de İngilizce dersler veren kursların sayısı her geçen yıl hızla artıyor.

İngiltere pazardan daha fazla pay almak için büyük bir çaba içinde. Fransa geçen ay 2012 yılına kadar 5 trilyon Euro harcayarak üniversite reformunu gerçekleştireceğini açıkladı. Birliğe üye ülkeler ve yeni katılanlar yüksek öğrenimde standartları yükseltmek için yükümlülükler altına giriyor.

Amerika da öncülüğü kimseye bırakma niyetinde değil. Washington, Çin’den üniversite ve kolejleri için daha fazla öğrenci alabilmek amacıyla yeni bir kampanya başlattı. Kasımdan bu yana 180 milyondan fazla Çin televizyon seyircisi Amerikan üniversitelerinin reklamını yapan bir reklam filmini izledi.

Ülkelerin eğitime yatırımda hedefleri var; beyin göçünü önlemek ve tersine çevirmek; bilimsel gelişmelerde dünyada söz sahibi olmak, yabancı öğrencilerden ekonomilerine ciddi gelirler elde edebilmek.

 

Global eğitimdeki savaşta Türkiye’nin adı geçmiyor

2006 yılında açıklanan raporlara göre Türkiye’den de eğitim almak üzere ABD’ye giden öğrencilerin sayısında azalma var. ABD’de 11 bin 622 Türk öğrenci eğitim görüyor. Bu sayı 2004-2005 dönemine göre yüzde 7 oranında düşük. Türkiye, Amerika’ya öğrenci gönderen ülkeler arasında sekizinci sırada bulunuyor. 2006 yılında ABD’de eğitim gören yabancı öğrencilerin toplam sayısı ise 564 bin 766 olarak açıklandı. 2005’te bu sayı 565 bin 39 olmuştu. 2002-2003 yılında ise rakam 586 bin 323’tü. Newsweek dergisinin ilk 100 global üniversite sıralamasında ilk 20’ye girenler şöyle:

ZAMAN/GENÇLİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious