Amerika'nın Irak'taki kâbusu: JUBA

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Irak’taki ABD askerlerinin en büyük korkusu, bugüne kadar 600 Amerikan askerini öldüren ya da yaralayan Juba kod adlı keskin nişancı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

“Ne zaman devriyeye çıksak aklımızda onun adı oluyor'' diyerek korkularını dile getiren ABD askerleri, her an ölümü hissettiklerini bu cümleyle açıklıyor.
“Juba''nın kim olduğunu bilen yok. Gerçek adı, yaşı, milliyeti bilinmiyor. Sadece hedefe yaklaşıyor ve tek kurşun atıyor. İkinci kurşunu hiçbir zaman atmıyor, kurşunun nereden atıldığının belirlenmesine izin vermiyor. Hedefini seçiyor, sabırla ateş edeceği en iyi açıyı seçiyor, ateş ediyor ve yok oluyor...
Getiğimiz hafta CNN'de yayımlanan ve ABD'yi şok eden görüntülerde “Juba''nın yine bir ABD askeri hedefinde. Tek el silah sesi duyuluyor ve ABD askeri yere yıkılıyor. Kurşunun nereden geldiği ilk anda anlaşılamıyor. ABD askerleri olayın şokunu yaşarken, "Juba" esrarengiz biçimde kayboluyor.
Juba ile ilgili yeni bir video daha dün ortaya çıktı. Görüntülerde “Bağdat Sniper Timi'' adı verilen bir keskin nişancı takımı kurduğu gözlenen Juba’nın direnişçileri nasıl eğittiği görülüyor. Tim, ABD'li binbaşı John Plaster tarafından hazırlanan, “En iyi keskin nişancı'' adlı bir DVD’yi izleyerek eğitim alıyor. Bir anlamda ABD kendi kendini vuruyor.
Görüntülerde yüzü maskeli olarak görünen Juba, bir duvara yaklaşıp çizik atarak o ay içinde öldürdüğü ABD askeri sayısını 37 olarak işaretliyor. Şimdiye kadar öldürdüğü asker sayısının ise 657 olduğunu söylüyor.
Juba'nın daha önce direnişin simgesi konumundaki Zarkavi’nin bile yerini aldığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious