Amerika'nın bağımsızlık resepsiyonu

  • Giriş : 05.07.2006 / 00:00:00

Amerika Birleşik Devletleri'nin 230. bağımsızlık yıldönümü dolasıyla Amerikan Büyükelçiliği konutunda resepsiyon düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise, Türkiye ile ABD arasındaki dostluk ve ittifak ilişkilerinin elli yılı aşkın bir süredir, demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi ortak değerler temelinde devam ettiğini kaydetti. Resepsiyona 8 bakan katıldı.
Amerikan Büyükelçiliği konutunun bahçesinde düzenlenen resepsiyona gelen davletliler, Büyükelçi Wilson ve eşi tarafından kapıda karşılandı. Konutun bahçesinde düzenlenen programda Türkiye ve ABD milli marşları okunduktan sonra konuşmalara geçildi.

İlk olarak konuşan ABD Büyükelçisi Wilson, konuşmasına Türkçe olarak başladı, İngilizce olarak devam etti. Wilson, konuşmasının sonunda ise katılımcılara Türkçe olarak teşekkür etti.

Wilson, 1776 yılında yeni bir ulusun bağımsızlığını ve yeni bir hükümet felsefesini, özgür insanlar ilişkisini ortaya konulduğunu ifade etti. Türkiye ve vatandaşlarının 80 yılı aşkın bir süredir özgürlüğe özlemden ilham alarak hareket ettiğine işaret eden Wilson, Atatürk'ün temel ilkelerinden birisinin "sürekli demokratik reform olan bir cumhuriyet kurmak" olduğunu ifade etti. Wilson, Türkiye'nin özgür ve refah toplum kurmasının dünyada milyonlarca kişiye umut ışığı olduğunu belirtti.

Bakan Cemil Çiçek ise, Türkiye ile ABD arasındaki dostluk ve ittifak ilişkilerinin 50 yılı aşkın bir süredir, demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi ortak değerler temelinde devam ettiğini ifade etti. Son yıllarda hükümetleri arasındaki üst temasların artmasının, ilişkilerin gelişerek derinleştiğinin göstergesi olduğunu ifade eden Çiçek, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün ABD Dışişleri Bakanı Condellezza Rice'ın davetlisi olarak Washington'a hareket etmesinin ziyaretin son halkasını oluşturduğunu vurguladı.

Çiçek, 2 yüzyıllık geçmişe sahip olan ve ortak değerler üzerine gelişen Türk-Amerikan ilişkilerinin güçlü bir temele sahip olduğunu kaydetti. 1937 yılında Atatürk'ün ABD Başkanı Franklin Roosevelt arasındaki mesajlarda iki ülkenin birbirine beslemiş olduğu dostluğu gözlemenin mümkün olduğuna işaret etti.

Türkiye'nin bölgesindeki ülkelerle "tarihten kaynaklanan sebeplerle" yakın işbirliği içinde olduğuna dikkat çeken Çiçek, geniş coğrafyada ABD ile sürdürdükleri projelerin bölge ülkelerinin refahına, istiklarına ve küresel barışa katkıda bulunacağına inandıklarını belirtti. Çiçek, enerji konusunda iki ülke arasındaki yakın işbirliğinin önümüzdeki 10 yılda enerji arzı ve güvenliği için vazgeçilmez bir durum oluşturacağını söyledi.

Çiçek, ABD ve Türkiye'nin bölgesel ve küresel konularda benzer vizyonlara sahip olduğunu belirterek, "Ülkelerimiz yakın geçmişte ortak tehditlere karşı ve aynı amaçlar uğruna omuz omuza mücadele vermişlerdir, vermeye devam etmektedirler. Ülkelerimizin ve dünyanın karşı karşıya olduğu ortak tehditler, ortaklığımızı geliştirmemizi ve çeşitlendirmemizi zorunlu kılmıştır. Bununla işbirliği alanlarının ülkelerimiz arasındaki dayanışmayı güçlendireceğini düşünüyoruz." dedi.

ABD ile ilişkilerin küresel gelişmeler karşısında yeni boyutlar kazandığına dikkat çeken Çiçek, savunma ve güvenlik alanlarına ilaveten kültür, eğitim, enerji ve ticaret alanlarında gelişme gösterdiğini belirtti. Çiçek, ABD'nın çeşitli ünevirsitelerinde 4 bin Türk'ün öğretim görevlisi olarak çalıştığını, 12 bin öğrencinin üniversitelerde eğitim gördüğünü hatırlattı. Çiçek, iki ülke halkları arasındaki dostluğun ve anlayışın gelişmesinin daha iyi bir gelecek için gerekli olduğuna inandığını kaydetti.

Devlet Bakanları; Beşir Atalay, Ali Babacan, Kürşad Tüzmen, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, MHP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, çok sayıda milletvekili ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri katıldı.

Sivil toplum kuruluşları arasında bulunan Şehit Aileleri Derneği ve Mazlumder yetkililerinin de bulunması dikkat çekti.

Tören sonunda konser verildi ve havai fişek gösterisi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious