Amerika'ya Irak eleştirisi

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

3 önemli isim, ABD yönetimini Irak savaşı ve terörle mücadele politikası yüzünden topa tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD’nin eski Başkanı Richard Nixon’ı iktidardan düşüren Watergate skandalını ortaya çıkaran Washington Post muhabiri Bob Woodward, ABD’li yönetmen Oliver Stone ve İngiltere’nin eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, ABD Başkanı George W. Bush yönetimine yüklendi.

BUSH GERÇEKLERİ GİZLİYOR

Washington Post muhabiri Bob Woodward, CBS televizyonuna yaptığı açıklamada, Bush’u Irak’ta Amerikan askerlerine yönelik saldırıların gerçek boyutlarını gizlemekle suçladı. Woodward, Irak’ta Amerikan askerlerine ortalama her 15 dakikada bir saldırı düzenlendiğini belirterek, "Haftada 800, 900 saldırı düzelendiği bir noktaya geldik. Bu da, birliklerimize günde 100 kadar saldırı, saatte 4 saldırı düzenleniyor demek. İstihbarat uzmanları, 2007’de durumun daha da kötüleşeceğini öngörüyor, ama ’Oo, hayır, durum iyileşecek’ diyen bir başkan ve bir savunma bakanlığı var. Direnişçiler ne yapacaklarını biliyorlar. Amerikan halkı ise hiçbir şey bilmiyor" dedi.

DÜNYAYI YIKIYORUZ

11 Eylül saldırılarını konu alan "World Trade Center" (Dünya Ticaret Merkezi) filminin gösterimi için İspanya’da bulunan Amerikalı yönetmen Oliver Stone, burada yaptığı açıklamada, Bush yönetiminin ülkeyi 10 yıl geriye götürdüğünü belirtti. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin terörle mücadelesinden büyük utanç duyduğunu belirten Stone, "Güvenlik gerekçesiyle dünyayı yıkıyoruz" dedi. Stone, 11 Eylül’ün üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen dünyadaki karmaşının devam etmesinin, ABD’nin terörle mücadele için yaptıklarının enerji israfı olduğunu gösterdiğini belirtti.

GELİNEN NOKTA KORKUNÇ

BBC’ye konuşan İngiltere’nin Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Amerika’nın Irak işgalinden sonra büyük hatalar yapıldığını ve gelinen noktanın korkunç olduğunu söyledi.

Straw, "Mevcut durum korkunç. Amerikan yönetiminin, askeri harekâtın ardından birçok hata yaptığı aşikâr. Bunun nedeni, (eski ABD Dışişleri Bakanı) Colin Powell’un yolundan yürümemeleri" diye konuştu. 2001 yılından bu yılın başına kadar dışişleri bakanlığı görevinde bulunan Straw, Irak’ta etkili bir sivil yönetim oluşturma çabalarının boşa çıktığını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious