Amerika'ya borç verdik

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

ABD’nin toplam bono portföyü eylül sonu itibarıyla 8.5 trilyon dolar seviyesine yükselmiş durumda. Yani ABD’nin bono ihracı ile yaptığı borçlanmanın toplamı 8.5 trilyon dolar düzeyinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geriye kalan yaklaşık 2.2 trilyon dolarlık borç stoku ise çeşitli devletlerin merkez bankalarının ABD Hazine kağıtlarına yaptığı yatırımlar.

JAPONYA LİDER

ABD’ye borç veren ülkelerin başını Japonya çekiyor. Japonya’nın ABD’nin bono portföyü içindeki payı eylül ayı sonu itibarıyla 640 milyar dolar seviyesinde. Amerikanın dış borç stoku içindeki Uzakdoğu ülkelerinin payı azımsanmayacak kadar çok. Çin, Kore, Tayvan, Hong Kong, Singapur ve Tayland’ın elinde bulunan ABD Hazine kağıtlarının toplamı 872 milyar dolar.

YATIRIM ARTIYOR

Eylül sonu itibarıyla Türkiye’nin ABD Hazine bonolarına yaptığı yatırım miktarı 23 milyar dolar seviyesine yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 14 milyar dolardı. Dünya ülkeleri ile karşılaştırıldığında, Türkiye’nin tuttuğu ABD bonolarının toplamı, birçok gelişmiş ülkeden daha fazla.

FRANSA’DAN YÜKSEK

ABD’nin toplam bono portföyü içinde Fransa’nın payı 21 milyar dolar, İrlanda’nın payı 20.9 milyar dolar, Belçika’nın payı 18 milyar dolar, İtalya’nın payı ise 14.5 milyar dolar düzeyinde. Söz konusu ülkeler, merkez bankalarının rezerv gerekliliği Türkiye kadar çok olmadığı için, yatırımlarını daha farklı enstrümanlarda değerlendiriyor.

ABD bonoları cazip mi?

ÜLKELERİN ABD bonosu tutmalarının önemli birkaç nedeni var. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

# ABD Hazinesi, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için güvenli bir liman durumunda.

# ABD bonoları dünyanın en likit, yani istendiği anda en kolay satılabilen yatırım aracı.

# ABD Hazine kağıtları dünyanın her yerinde teminat olarak kabul ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious