Amerika'ya 'siyah başkan' adayı yolda

  • Giriş : 18.01.2007 / 00:00:00

ABD'de Kasım 2008'de yapılacak başkanlık seçimine henüz bir buçuk yıldan fazla süre olmasına rağmen yarış erkenden hareketlenirken, adaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokrat Parti'nin iddialı isimlerden siyahi senatör Barack Oabama, adaylık kampanyasını başlattı. Obama, 2008'de seçilirse, ABD'nin ilk siyahi başkanı olacak. Obama, bir "başkan adaylığı araştırma komitesi" oluşturarak seçim kampanyası düzenlemek ve bağış toplamak için gereken altyapıyı tamamladı. İllinois eyaleti senatörü Obama, açıklamasında, "Washington'daki liderlerimizin, sorunlara pratik ve sağduyulu çözümler bulmak için bir arada çalışmaktan aciz olduğu görülüyor." diyerek kendisinin bunu düzeltmeyi amaçlayacağını söyledi.

Kenyalı siyahi bir babayla beyaz bir annenin oğlu olan 45 yaşındaki Obama, ılımlı ve uzlaşmacı yaklaşımlarıyla beklenmedik biçimde son bir yılda Demokrat Parti'nin en iddialı başkan adaylarından biri konumuna yükselmiş bulunuyor. Obama, 2004'teki Demokrat Parti kurultayında yaptığı ateşli konuşmayla dikkat çekmişti. Irak'ın işgaline karşı tavrıyla bilinen Obama, liberal eğilimiyle tanınıyor. Senato üyeliğine 2004 yılında seçilen Obama, siyasette çok yeni olmasına karşılık, Demokrat Parti'nin başkan adaylığı yarışında New York senatörü ve eski başkan Bill Clinton'ın eşi Hillary Clinton'ın en büyük rakibi olarak görülüyor. Adaylığını henüz resmen açıklamayan; ancak yarışacağına kesin gözüyle bakılan Hillary Clinton'ın da kampanyasını gelecek haftalarda başlatması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious