Amerika'yı şok eden uyuşturucu raporları

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Amerika'da öğrenciler arasında bağımlılık yapan maddelerin kullanımı her geçen yıl artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkede ortaokul, lise ve üniversitelerde alkol, uyuşturucu ve ilaç kullanan öğrencilerin oranı 1993 ve 2005'e göre 3,4 kat arttığı ve yüzde 49'a ulaştığı açıklandı.
Uyuşturucularla ilgili birbiri ardına yapılan bilimsel araştırmalar, ABD'de öğrencilerin büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Son yayınlanan bir araştırma ülke genelinde öğrenciler arasındaki uyuşturucu maddeler kullanımındaki oranın 1993 ve 2005 yıllarına göre üç - dört kat arttığını ortaya çıkardı.
Uyuşturucu, alkol ve ilaç bağımlısı olan 4 kişiden üçü, bu maddelerle üniversite, kolej, lise veya orta okul sıralarında tanışıyor. Okullar ve üniversiteler, öğrencileri bağımlılıktan kurtarabilmek için kampüslerinde tedbirler alırken, aileleri de uyarıyorlar.
Columbia Üniversitesi Ulusal Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırma, Amerikan kolejlerindeki öğrencilerin yüzde 49'unun alkol, uyuşturucu madde ve reçete ile satılabilen ilaçları kullandıklarını ortaya çıkardı. Çalışma öğrencilerin yüzde 22'sinin uyuşturucu ile bütün yaşlardaki insanlardan üç kez daha fazla çabuk tanıştığını buldu.
En büyük artış Ağrı kesici (OxyContin, Vicodin, Percocet) ve yatıştırıcı (Xanax , Valium) ilaçlarının kullanımında oldu. Mariuana kullanan öğrencilerin sayısı günlük 310 bine çıktı. Alkol alan öğrencilerin oranı değişmedi ama alkol içme zamanı yüzde 16 arttı. Columbia Üniversitesi'nin araştırması 2000 öğrenci ve 400 idareciye sorular sorularak yapıldı, sonuçlar 6 ulusal çalışma gurubunda analiz edildi.
BEYAZLAR DAHA ÇOK KULLANIYOR
New York'ta yapılan başka bir araştırma ise devlet okullarında okuyan beyaz öğrencilerin, zenci, Hispanik ve Asya kökenli öğrencilerden daha fazla uyuşturucu kullandıklarını ortaya koydu. Uyuşturucu madde ile mücadele yapan bir sivil toplum kuruluşu olan Phonix House'in rasgele 8 bin öğrenci arasında yaptığı anket sonuçları öğrenciler arasında uyuşturucu kullanma eğiliminin arttığını gösterdi.
New York Şehir Sağlık Müdürlüğü'nün açıkladığı araştırma sonuçlarına göre; uyuşturucu tacirlerinin hedeflerinde diğer etnik kökenli öğrencilerden ziyade daha fazla beyaz öğrenciye ulaşmak var. Araştırmacılar, beyaz öğrencilerin içki ve eğlenceye daha düşkün olduklarını ve gelir düzeylerinin de iyi olduğu için hedef haline geldiğini belirtiyorlar. Son araştırma "uyuşturucuyu genelde zenciler ve Hispanik kökenliler kullanır" önyargısını da yıkıyor.
Her iki bilimsel araştırma da ülke genelinde uyuşturucu madde kullanımında artış olduğunu göstermesi açısından önem taşıyor; şehirlerde yaşayan dört öğrenciden birine uyuşturucu maddeler teklif ediliyor, satılıyor veya veriliyor.
Yapılan ankete cevap veren beyaz öğrencilerin yüzde 38'i bir uyuşturucu tacirinin uyuşturucu satma teklifi ile karşı karşıya kaldığını söylerken, siyah öğrencilerin yüzde 26'sı, Hispanik öğrencilerin yüzde 25'i ve Asya kökenlilerin yüzde 23'ü böyle bir teklifi aldıklarını belirttiler. Beyaz öğrencilerin yüzde 28'i fırsat bulduklarında ayda beş kere veya daha fazla alkol tükettiklerini söylerken, Hispanik öğrencilerin alkol tüketim oranı yüzde 18, zencilerin yüzde 8 ve Asyalıların yüzde 6 olarak belirlendi.
Araştırmacılar, beyaz ailelerin çocuklarına daha fazla para vermeye eğilimli olduğunu belirterek, daha fazla paranın ise öğrencileri uyuşturucu madde almaya yönelttiğini açıklıyorlar. Uzmanlar ise "asıl üzerinde durulması gereken konunun ise uyuşturucu kullanma hastalığının bütün topluma yayılmış olmasıdır" diyorlar.
UYUŞTURUCU KULLANIMI ARTIYOR
Columbia Üniversitesi'nin (The National Center on Addiction and Substance Abuse) 1993 ve 2005 yılında öğrenciler arasında yaptğı iki büyük araştırmada çıkan sonuçlar şöyle:
Uyuşturucu
• 1993: 30.6
• 2005: 36.6
Marihuana
• 1993: 27.9
• 2005: 33.3
Esrar
• 1993: 6.0
• 2005: 5.0
Inhalantlar
• 1993: 3.8
• 2005: 1.8
Kokain
• 1993: 2.7
• 2005: 5.7
Eroin
• 1993: 0.1
• 2005: 0.3
New York'taki oranlar:
New York Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmada şehre bağlı bazı bölgelerde reşit olmayan gençlerin uyuşturucu ve alkol kullanım oranları şöyle çıktı: Staten Island: % 46, Manhattan: % 40, Bronx: 35, Brooklyn: % 35, Queens: %31.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious