Amik ovasında buğday hasadı başladı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Hatay'ın Amik ovasında buğday hasadı başladı. Reyhanlı İlçe Tarım Müdürü Hamza Sapar, bu yıl Amik ovasında 1 milyon dekarın üzerinde buğdayın biçileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamza Sapar, yaptığı açıklamada, bu yıl yağışların da yeterli seviyede olması neticesinde buğdayda rekor beklediklerini söyledi. Hububat hasadının başladığını, buğday başaklarında tanelerin dolu olduğuna işaret eden Sapar, "Amik ovasında çiftçiler kaliteli tohumu tercih etmeleri, ilaçlama ve sulamayı zamanında yapmaları yönünde ilçe tarım olarak üreticileri bilinçlendirmeyi amaçladık. Buğday hasadının ehil biçercilere verilmesine dikkat etmeliyiz. Bu sayede bilinçli hububat biçiminde ürün kaybı daha az olacaktır. İlçede 150 bin dönüm buğday ekimi yapılmıştır. Tarlalarda birim alanda verim iyi oluyor" dedi.

Ayrıca, buğday başaklarının bu yıl daha tok olduğunu ifade eden Sapar, rekor beklediklerini ifade etti. Üreticinin verimden memnun olduğunu belirten Sapar, "Çiftçilerimiz dikkat etsinler. Biçerdöverleri kontrol ederek ürünün iyi biçilip biçilmediğini denetlesinler. Biçerciler de gerekli hassasiyeti göstermelidir" diye konuştu. Diğer taraftan, yaklaşık 12 gündür ilçeye başka şehirlerden gelen biçerdöver sahipleri de hububat hasadının başlamasından memnun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious