Amirine duyduğu aşk yüzünden rüşvet çarkına girdi

Amirine duyduğu aşk yüzünden rüşvet çarkına girdi.14817
  • Giriş : 17.06.2008 / 05:59:00
  • Güncelleme : 18.06.2008 / 15:13:33

Amirine tuzak kuran polis memuru Havva Kahraman'ın rüşvet çarkına amirine duyduğu aşk yüzünden girdiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Emniyet Müdürlüğünü sarsan "Amirine tuzak kuran polis memuru" skandalında Havva Kahraman'ın bu işe amirine duyduğu aşk yüzünden girdiği belirtildi. Geçtiğimiz yıl eşinden boşanan emniyet amirinin sekreterliğini yapan Havva Kahraman ile gönül ilişkisine de girdikleri ileri sürülüyor. Telefon görüşmelerinde karşılıklı aşk sözcükleri kullanan ikilinin bu konuşmaları operasyon kapsamında dinlenerek kaydedildi. Operasyon döneminde emniyet amirinin sekreterliğini yapan Havva Kahraman ile amiri arasındaki aşk görüşmelerinin 'Şafak operayonu' dosyası adliyeye gönderilirken tapelerden çıkarıldığı da Asayiş Şubesinde konuşuluyor.

OLAY DUYULMASIN DİYE BİR MÜDÜR İKİ AMİR DEĞİŞTİRİLDİ

Şafak operasyonu sırasında Asayiş Şube müdürlüğünde cereyan eden bu olayın duyulmaması amacıyla bir emniyet müdürü iki emniyet amirinin tayininin çıkartıldığı da kaydedildi. Edinilen bilgilere göre olayın ortaya çıkması üzerine bu rüşvet çarkının ortaya çıkmaması için bir müdür ile ike emniyet amirinin şube dışı tayini çıkartılarak kendilerine yakın üç kişiyi daha Asayiş Şubesine atamasının yapılmasını sağladılar.

OLAY NASIL ORTAYA ÇIKTI

İstanbul'da fuhuş piyasasını elinde tuttuğu belirtilen Ş.Z.'yi ve şebekesini takibe alan Ahlak Büro Amirliği ekipleri, şebeke ile bağlantılı önemli kişileri belirledi. İki ay boyunca dinlenen telefon görüşmelerinde yurtdışından getirilen kadınları müşterilere pazarlayan şebeke ile bağlantılı biri kadın olmak üzere 11 polis memurunu tespit edildi.

ÖNCE KÖSTEBEK BELİRLENDİ

Başlatılan operasyon boyunda fuhuş şebekesinin telefonları dinlendi. Dinlenen telefonlarda fuhuş şebekesine Ahlak Büro Amirliği'nde görevli kadın polis Havva Kahraman'ın operasyonları önceden haber verdiği bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine dev operasyon başlamadan önce 1 ay önce kadın polis, görev yeri değiştirilerek hırsızlık bürosuna tayin edildi. Tayinden hemen sonra da operasyon için düğmeye basıldı. Ancak yine de baskından haberdar olup şebekeyi arayabileceği ihtimali üzerine kadın polis operasyondan 1 gün önce gözaltına alındı.

SORUŞTURMADA DA ORTAYA ÇIKTI

Gözaltıların yapılarak fuhuş şebekesi elemanlarının sorgulanması sırasında da köstebekle ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşıldı. O dönem Asayiş Şubesi'nde ahlak büro amiri sekreterliği yapan Havva Kahraman rüşvet aldığı zanlılarla da yüzleştirildi. Ancak Havva Kahraman konuşmadı ve ifade vermediyse de tutuklanmaktan kurtulamadı. Geçtiğimiz yıl Mayın ayında yapılan operasyon sonunda tutuklanan kadın polis geçtiğimiz günlerde tahliye edildi ve hemen o dönemki amiri ile buluştu.

"BENİ NİÇİN KULLANDIN?"

Buluşmaya üzerine yerleştirdiği ses kayıt cihazi ile giden Havva Kahraman şu anda tek yıldızlı emniyet müdürü olan o dönemki amiri ile tartışmaya başladı. İddialara göre kendisini kullanmakla suçladığı amirine "Niye beni kurban ettin? Beni rüşvet almaya gönderip sonra da telefonumu dinleterek yakalattın. Neden beni kurban ettin" sorularını yöneltti. Emniyet müdürü ise şubeye yeni atanan Asayiş Şube müdürü ve Celalettin Cerrah'ın bu işi çok sıkı takip ettiğini ve kendisinin de başının derde girmekten son anda kurtulduğunu söyledi.

İSTANBUL EMNİYETİNDE KIYAMET KOPTU

Yaptığı bu görüşmede fuhuş şebekesinden aldığı rüşvetleri amirine verdiğini, amirine de itiraf ettiren Havva Kahraman daha sonra bu ses kaydını CD'ye aktararak İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile Asayiş Şube Müdürü'ne gönderdi. Ses kaydının emniyete ulaşması ve Cerrah'ın durumdan haberi olması ile emniyette kıyamet koptu. Cerrah'ın olayı müfettişlere vererek soruşturma açtırdığı kaydedildi.

SKANDAL EMNİYETTE BÜYÜK SARSINTI YARATTI.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın kendisine gelen ses CD'sini dinledikten sonra çok sinirlenerek şube müdürünü çağırarak kızdığı ve böyle bir olayın nasıl farkına varamadığı konusuda sert bir konuşma yaptığı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious