Ampül değişikliği iki Keban'a bedel

Ampül değişikliği iki Keban'a bedel.10077
  • Giriş : 12.04.2008 / 04:56:00
  • Güncelleme : 13.04.2008 / 08:57:24

Enerji Bakanı Hilmi Güler, Türkiye’de yalnızca akkor ampullerin değiştirilmesiyle iki Keban Barajı'nın ürettiği elektrik enerjisi kadar tasarruf sağlanacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği üyeleriyle düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de enerjinin verimli kullanılmasını sağlamak için Enerji Verimliliği Projesi'ni (ENVER) başlattıklarını, büyük kazanımlar sağlayacak olan projeye büyük önem verdiklerini vurguladı.

Enerjiyi verimli kullanmanın sayısız fayda sağlayacağına dikkati çeken Güler, ''Birincisi paranız cebinizde kalır. Yani enerji için daha az harcama yaparsınız. İkincisi ülkemizin enerjiye ilişkin dışa bağımlılığı azalır. Ayrıca çevre daha az kirlenir, çevre korunmuş olur. Yalnızca akkor lambaları değiştirdiğimizde iki Keban Barajı karımız olacak'' dedi.
Bakan Güler, 100 vatlık akkor ampul ile yapılan aydınlatmanın 20 vatlık tasarruflu ampulle de yapılabileceğini ifade ederek, şunları anlattı:

''100 vatlık lamba ile 20 vatlık tasarruflu lamba aynı aydınlatmayı yapıyor. Tasarruflu lambayı tercih ettiğinizde 80 vat enerji cebinizde kalıyor. 80 vat enerjinin bedeli 77 YTL. Enerjiyi verimli kullanarak bu kazancı elde ediyorsunuz. Bu parayla çocuğunuza ayakkabı mı alırsınız başka bir şey mi alırsınız size kalmış bir şey. Ayrıca, akkor lamba kullandığınızda ışık yanında ısı da alıyorsunuz. Yani akkor lamba ısı yayıyor. Odanızda sıcaktan bunalıyor, bu kez serinlemek için klima çalıştırıyorsunuz. Yani iki defa zarar etmiş oluyorsunuz. Paranızı boşuna harcamış oluyorsunuz.''

Güler, Türkiye'nin ürettiği elektriğin yüzde 50'sinin doğal gaz kullanılarak elde edildiğini, yani elektrik tüketimi karşılığında ödenen paranın yarısının doğal gaz bedeli olarak yurt dışına gittiğini, bunun Türkiye için önemli bir kayıp olduğunu ifade etti.

''Biz enerjimizi verimli kullanırsak, enerjimizi boşa harcamazsak paramız cebimizde kalır. Hem biz hem de ülkemiz kazanmış olur. Ayrıca, enerjinin verimli kullanılması çevremiz için de önemli'' diyen Güler, bir akkor lambanın tasarruflu ampulle değiştirilmesinin doğaya 2 ağaç kazandırmak olduğunu bildirdi.

-TERMAL KAMERA TANITTI-

Konuşmasını, iş adamlarını fabrikalarında enerjinin verimli kullanımı konusunda duyarlı olmaya çağırarak sürdüren Bakan Güler, sanayi tesislerinde elektriğin yüzde 70'inin motorlarda tüketildiğine dikkati çekerek, ''Motorları sık sık ellerinizle kontrol edin. Isı hissediyorsanız bilin ki orada enerji kaybı var, enerjiyi verimli kullanamıyorsunuz. Şunu da bilin ki enerjiyi verimli kullanamıyorsanız rekabet gücünüzden kaybediyorsunuz'' diye konuştu.

Enerji kaybına ölçen termal kamerayı eline alarak iş adamlarına tanıtan Güler, şunları anlattı:

''Bununla fabrikalardaki, binalardaki enerji kaybına tespit etmek çok kolay. Bu termal kamerayı alın caddelerdeki o güzel binalara tutun, enerji kaçağı olduğunu göreceksiniz. Çünkü, binalarımızın yalnızca yüzde 10’unda ısı yalıtımı var, dışarıyı ısıtıyoruz. Ne yazık ki, binalarımızın yüzde 90’ında ısı yalıtımı yok. Yazın dışardan içeri giren sıcak hava nedeniyle ya kavruluyoruz ya da klima kullanarak fazladan enerji tüketiyoruz.

Cebimizden daha çok para çıkıyor. Oysa ısı yalıtımı yapsak binalarımız yazın serin, kışın sıcak olacak. Enerjinin verimli kullanımı konusunda binalarda ısı yalıtımı yapılması çok önemli.''

-''40 BİN KİŞİ EKMEK YİYECEK''-

Güler, kendileri için Kahramanmaraş'ın çok önemli olduğunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığına bağlı kuruluşların en fazla yatırım yaptığı illerin başında geldiğini vurguladı.
Kahramanmaraş'ta büyük yatırımlar yaptıklarını, yalnızca kendi bakanlığı tarafından Kahramanmaraş'ta 2 milyar YTL tutarında yatırım gerçekleştirildiğini bildiren Güler, ildeki yatırımları bir an önce hayatı geçirme çabası içinde olduklarını belirtti.

Güler, alfabedeki harfleri Kahramanmaraş'taki santrallere isim olarak vermek için ayırdıklarını işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kılavuzlu Barajı Projesi'ni hızlandırdık. Kahramanmaraş'a doğal gazı getirdik. Artık hanım kardeşlerimiz kömür, kül taşımayacak. Trafolarımız var, enerji santrallarımız var. Yapılacak santralların başında C ve D santralları var. Afşin-Elbistan B Termik Santralının yüzde 75'ini de biz bitirdik. B Santralı için 1,5 milyar dolayında harcama yaptık. C ve D de devreye girince yapılan harcama 5-6 milyar dolara ulaşacak. Santrallerde 8 bin kişi çalışacak. 8 bin kişiyi 5'er kişiyle çarparsanız buradan 40 bin kişi ekmek yiyecek.

Bu bölgede yeni kömür sahaları da keşfediyoruz. Yerlerini tespit ettik, gerçekten büyük zenginliklerimiz var. Kömür buldukça C ve D'den sonra E ve F santralleri gelecek. Yani alfabedeki harfleri buradaki santrallere ayırıyoruz.''

Bakan Güler, Türkiye'nin sahip olduğu su, rüzgar, jeotermal enerji kaynaklarını iyi değerlendirerek enerji üretimini artırmayı, Türkiye’yi enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtarmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious