Ampülün icatını gördü, hala turp gibi

Ampülün icatını gördü, hala turp gibi.12700
  • Giriş : 25.03.2009 / 18:13:00
  • Güncelleme : 25.03.2009 / 18:21:30

Edison'ın ampülü icat ettiği yıl olan 1879'da dünyaya geldi. Müthiş kadın hala turp gibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edison'ın ampülü icat ettiği yıl olan 1879'da dünyaya geldi. Müthiş kadın hala turp gibi. 27 Mart'ta doğum gününü kutlamaya hazırlanıyor.

Dünyanın en yaşlısının Kazakistan'da yaşayan 130 yaşındaki bir kadın olduğu iddia edildi.

Daily Telegraph'ın internet sitesinde verilen habere göre, Kazakistan'daki yetkililer, yapılan nüfus sayımında ülkenin kuzeyinde, 1879 doğumlu Sahan Dosova adında bir kadının yaşadığını tespit ettiklerini söylediler.

STALİN DÖNEMİNDE YAPILAN SAYIMDA DA VARDI

Demograflar, yaşlı kadının eski Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin'in bölgede 1926'da yaptığı ilk sayımda da yer aldığını gördüklerinde hayrete düştüler.

UZUN YAŞMIN SIRRI: PEYNİR, SÜT VE NEŞE

Sahan Dosova'nın, kayıtlara geçmiş halen hayatta olan en yaşlı insandan 16 yaş daha büyük olduğu belirtildi. 10 çocuk annesi kadın, uzun yaşamasını, tatlıdan uzak durmasına, çok peynir ve yoğurt yemesine ve neşeli olmasına bağlıyor.

HİÇ İLAÇ KULLANMAMIŞ

Bununla birlikte, uzun ömrünün özel bir sırrı olmadığını belirten yaşlı kadın, hiçbir zaman ilaç kullanmadığını, hasta olduğunda büyükannesinin tedavi yöntemlerini uyguladığını anlattı.

İYİ RUH HALİ EN ÖNEMLİ FAKTÖR

Kadının 42 yaşındaki torunu Gavhar Kanieva da büyükninesinin neşeli bir kadın olduğunu belirterek, bu iyi ruh halinin kendisinin uzun yaşamasında rolü bulunduğuna inandığını söyledi. Dosova'nın doğduğu yıl Edison ampülünü icat etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*