Amr Musa, AB'yi suçladı!

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, AB'nin Filistin ulusal birlik hükümetinde Hamaslı bakanlarla temas kurmamasının “hiçbir mantığı olmadığını” söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi (GİDİK) toplantısına Arap Birliği Genel Sekreteri Musa ile birlikte katılan Filistin, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün, Fas, Mısır ve Katar dışişleri bakanları, Arap Birliği'nin ilk olarak 2002 yılında önerdiği İsrail ve Filistin arasında toprak karşılığı barış planını görüştüler.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında İsrail'i suçlayan Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, bu ülkenin Filistin yönetimi adına işgal altındaki topraklarda topladığı vergi ve gümrük gelirlerine, “Filistinlilerin paralarına el koyduğunu” hatırlattı.

Hamas'ın iktidara gelmesiyle birlikte söz konusu kaynağı Filistinlilere geri ödemeyi durduran İsrail'in elinde biriken paranın yaklaşık 700 milyon dolar olduğunu anlatan Amr Musa, bunun sonucunda Filistin halkı açlık sınırının altında yaşarken AB ve Arap Birliği gibi uluslararası kuruluşlardan gelen yardımların Filistin'in yeniden inşası yerine halkın temel ihtiyaçlarına gittiğini dile getirdi.

Filistin yönetiminin yaşadığı ağır mali krizin İsrail'in tutumundan kaynaklandığını belirten Musa, vergi ve gümrük gelirlerinden oluşan Filistinlilerin parasının biran önce geri ödenmesini istedi.

Bir soru üzerine AB'nin Filistin ulusal birlik hükümetinde Hamaslı bakanlarla temas kurmamasının “hiçbir mantığı olmadığını” söyleyen Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'ya, AB ortak dış politika ve güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, “Biz mantıklı insanlarız. Ama kullandığımız mantıklar farklı olabilir” diye karşılık verdi.

Bu arada AB dışişleri bakanlarının, Hamas'ın iktidara gelmesinin ardından askıya alınan Filistin yönetimine doğrudan yardımların tekrar başlatılmasını bir sonraki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde (GİDİK) karara bağlama konusunda uzlaştığı bildirildi.

AB dışişleri bakanlarının bir sonraki toplantısına, Arap Birliği'nin toprak karşılığı barış planını görüşmek üzere İsrail Dışişleri Bakanı da davet edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious