Amsterdam Belediye Başkanı üzgün

Amsterdam Belediye Başkanı üzgün.16867
  • Giriş : 27.02.2009 / 22:51:00

Uçak kazasında hayatını kaybedenler için Amsterdam'da anma töreni düzenlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amsterdam Schiphol Havalimanında Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar ve Belediye Başkanı Weterings basın toplantısı düzenledi. Çok sayıda Hollandalı ve Türk basın mensubunun izlediği toplantıya Büyükelçi ve Belediye Başkanının yanı sıra THY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Topçu, THY yetkilileri ve Rotterdam Başkonsolosu Esen Altuğ katıldı.

İlk konuşan Belediye Başkanı Weterings "Sizinde bu gün bizden öğrendiğiniz gibi 4 Amerikalı ve 5 Türk vatandaşı bu elim kazada hayatını kaybetti.Biz ailelerine başsağlığı diliyoruz. Acınız acımızdır. Kaybettiklerimiz için kısa bir süre içerisinde bir anma töreni organize edeceğiz." dedi.

THY'NİN UÇUŞ LİSTESİNDE OLMAYAN 135. YOLCUNUN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Durumu kritik olan bir kişinin haricinde diğer yaralıların durumunun iyi olduğunu söyeyen Weterings, "THY listesinde 134 yolcu gözükürken uçakta 135 kişinin olmasından dolayı son yolcu kimliği belli. Fakat soruşturmanın selameti açısından ileriki zamanlarda gerekli açıklama yapılacaktır. Ama bu onun ölüler arasında olduğu anlamına gelmiyor. Her türlü konuda tüm araştırmalar sürüyor. En kısa sürede bu kişinin kimliği açıklanacak." diye konuştu.

TC Büyükelçisi Selahattin Alpar da "Bu acı olayı yüreğimiz de hissediyoruz ve alilerin acısını paylaşıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yapılan yoğun çalışmalar sonunda kimlikler belirlendi ve ölenlerin Türkiye'ye götürülmesi için gerekli tüm işlemler tarafımızdan tamamlandı." dedi.

Toplantıda konuşan THY Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Topçu ise "Bu vahim olayı duyar duymaz Türkiye ve Türk Hava Yoları olarak hemen acil bir şekilde harekete geçtik. Hemen bir kriz masası oluşturduk. İki gündür uçağımız Amsterdam Schiphol Havalimanında beklemektedir. Araştırma ve bürokrasilerin birkaç gün sürdü. Basın toplantısından bir saat önce cenazelerin Türkiye'ye götürüleceği söylendi. Burada her birim ayrı çalıştığı için direkt diyalog kurmak sorunu yaşadık. Bu arada ölenlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.Konu hakkında ki hukuki süreç devam ediyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*