Amsterdam'da yeraltı şehri planı

Amsterdam'da yeraltı şehri planı.18149
  • Giriş : 30.01.2008 / 15:53:00

Hollanda'nın ünlü inşaat şirketlerinden biri olan Strukton adlı inşaat firmasının planları gerçekleşirse Amsterdam'ın dünyaca ünlü kanallarının altında yollar, otoparklar, mağazalar hatta sinemaların olacağı 6 ila 7 katlı bir yeraltı şehri olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda'nın ünlü inşaat şirketlerinden biri olan Strukton adlı inşaat firmasının planları gerçekleşirse Amsterdam'ın dünyaca ünlü kanallarının altında yollar, otoparklar, mağazalar hatta sinemaların olacağı 6 ila 7 katlı bir yer altı şehri olacak. Konu ile ilgili olarak Amsterdam trafik işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Tjeerd Herrema belediye binasında bir sunum yaptı.

Sturukton firması planına göre Amsterdam çevre yolundan merkeze gidecek bir yol güzergahı ile evlerin kanalların altına sadece park yerinin haricinde spor tesisleri, sinema ve büyük firmaların depo işlemlerinin yapıldığı yükleme ve boşaltma yeri olacağı açıklandı. Bu yeni plana göre şehir merkezinin içinde bulunan kanallarının altına yeni bir Amsterdam şehri inşa edilecek. Plan gereği yerin altındaki şehir çok katlı olacak. Bunun yerin altında 6 ila 7 katlı olacağı belirtildi. Amsterdam belediyesi Trafik işlerinden sorumlu başkan yardımcısı Tjeerd Herrema, yaptığı açıklamada şu an bütün plan ve projeleri Strukton firmasının gerek çizim ve gerekse uygulamalı olarak sinevizyon eşliğinde kendilerine aktarıldığını buna sadece kendisinin karar vermeyeceğini Amsterdam Belediyesi'nin onayı ile bu işin gerçekleşeceğini söyledi.

Herrema, "Benim düşüncem park sorunu konusunda suyun altına yapılan çalışmayı tamamen destekliyorum.Güzel bir fikir. Fakat diğer tesislerin normal olarak toprak üstünde yapılmasından yanayım" dedi. Su da yüzen şehir Amsterdam bundan böyle yerin altındaki şehir olacak. Amsterdam'ın bazı kısımları deniz seviyesinin 7 ila 8 metre aşağısında bulunuyor. Bu proje gerçekleşir ise deniz seviyesinin 50 ila 100 metre altında yeni bir şehir olacak.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious