Amuderya Köprüsü ulaşıma açıldı

Amuderya Köprüsü ulaşıma açıldı  	.24831
  • Giriş : 03.03.2008 / 10:35:00

Orta Asya'nın en büyük nehri olan Amuderya, üzerinde bulunan köprünün onarım çalışmalarının tamamlanması üzerine tekrar ulaşıma açıldı. Orta Asya ülkelerinde kış mevsiminin bu yıl aşırı sert geçmesi yüzünden Amuderya nehri donmuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Nehrin donması sonucu üzerindeki dubalı köprü hasar görmüş, Türki cumhuriyetlere ihraç ve ithal yükü taşıyan 300'ü aşkın Türk ve İran TIR'ı mahsur kalmıştı.

Nehir üzerindeki dubalı köprü 11 Ocak tarihinde nehrin buz tutması sonucu hasar gördü. 39 yıldan sonra ilk defa donan Amuderya nehrinde, buzların erimeye başlamasıyla köprüde onarım çalışmaları hızla gerçekleştirildi.

Amuderya nehri üzerinde dubalı köprü 20 yıl önce Türkmendenizderyayolları Kurumu tarafından inşa edilmişti. Bu köprü ile nehrin karşı yakasına yük taşınabiliyor. Türkmenistan-Çin doğal gaz boru hattının inşaatının başlamasıyla köprünün önemi daha da arttı.

TÜRK ŞİRKETİ, AMUDERYA ÜZERİNE KÖPRÜ KURACAK

İçkale Türk şirketi, 57 milyon 500 bin avro değerinde bir köprü inşaatı ihalesi aldı. Şirket, Orta Asya'nın en büyük nehri üzerinde araçların geçebileceği büyük bir köprü inşa edecek. Türk şirketi, bu yılın Mayıs ayında inşaatına başlayacağı köprüyü, iki yıl içerisinde tamamlayarak Mayıs 2010'da teslim edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious