Ana haber bültenleri mercek altında

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Ana haber bültenlerindeki şiddet görüntülerinin etkilerini araştıran Reklamverenler Derneği, bunun sonucuna göre şiddet görüntüsü içeren haberlere reklam vermeyecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uyanık, psikolog gözetiminde bu araştırmanın yapıldığını belirterek, haberlerdeki bir şiddet görüntüsünün 5 kez tekrarlandığını kaydetti. Uyanık, araştırma sonuçlarına göre, haberlere verilecek reklamın kesilmesine yönelik çalışma başlatacağını bildirdi. Uyanık, araştırma sonuçlarını yakın bir zamanda açıklayacaklarını ifade etti. Derneğin, bir konsensüs sağlayarak, 1995’te reality showlara reklam vermediğini anlatan Uyanık, ancak şimdi bunun yapılmasının daha zor olduğunu kaydetti. “Niye şiddet içeren filmlere reklam veriyorsunuz, bu şiddeti siz artırıyorsunuz” yönünde kendisine eleştiriler geldiğini bildiren Uyanık, neyin şiddet, neyin şiddet olmadığının belirlenmesinin kendilerinin misyonu olmadığını söyledi.

Uyanık, Kurtlar Vadisi dizisinin, şiddet konusunda “marka” olduğunu ifade ederek, ancak Mario Puzo’nun yazdığı ve sinemaya aktarılan “Baba” filminin şiddetin daha “önde gideni” olduğunu söyledi. Uyanık, “(Kurtlar Vadisi’ne reklam verirsem bu sorun, vermeyeceğim ama Baba’ya vereceğim) Bu ayırımın yapılması lazım. Bu diziye, bizim üyemiz bazı kuruluşlar reklam vermedi” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious