Anadol'dan Erdoğan'a soru önergesi

Anadol'dan Erdoğan'a soru önergesi.10245
  • Giriş : 23.10.2008 / 12:09:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Ergenekon soruşturması ile ilgili yayın yasağı ve gizlilik kararı ilgili soru.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Ergenekon Soruşturması ile ilgili yayın yasağı ve gizlilik kararı olmasına rağmen bilgilerin basına sızdırıldığını belirterek, bu konuda haklarında soruşturma başlatılanlar arasında davayı takip eden savcıların olup olmadığını sordu.
Anadol, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, soruşturmanın başlangıcından bu yana konuyla ilgili 6 soru önergesi verdiğini anımsatarak, bunlardan sadece birine İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan yanıt geldiğini bildirdi.

Atalay'ın cevabında, "Soruşturmayla ilgili bilgiler sızdırdığından şüphelenilen kamu görevlileri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, gizliliğin ihlali ve görevi kötüye kullanma suçları nedeniyle soruşturma başlatıldığının" ifade edildiğini kaydeden Anadol, "Belirttiğiniz soruşturma sonuçlanmış mıdır? Sonuçlandıysa, basına bilgi sızdırdığı tespit edilen ve haklarında işlem yapılan herhangi bir kamu görevlisi var mıdır? Varsa kimlerdir" dedi.

Anadol, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Basına bilgi sızdırdığından şüphelenilerek haklarında soruşturma başlatılan kamu görevlileri arasında, davayı takip eden savcılar var mıdır? Söz konusu savcıların basına soruşturmayla ilgili bilgi sızdırdığı tespit edilmişse, görev kusuru olan bu savcıların davada iddia makamında yer almaları ne kadar doğrudur?

Basına bilgi sızdıran kamu görevlilerinin tespiti için başlatılan soruşturma henüz sonuçlanmadıysa, bunun nedeni soruşturmanın bilerek sürüncemede bırakılmış olması mıdır?"

Baytok, Atalay'a 2 gözaltıyı sordu

CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok da İçişleri Bakanı Atalay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde de Aktütün Karakolu baskınında şehit olan askerlerin cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eden iki gencin polis tarafından gözaltına alındığını bildirerek, "Demokratik hakkını kullanan iki gencimiz hangi suçlama ile gözaltına alınmıştır. Bu gençlerimiz herhangi bir kötü muameleye maruz kalmış mıdır" diye sordu.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın bu gençlerden şikayetçi olup olmadıkları sorusunu da yönelten Baytok, "Cumhurbaşkanı Sayın Gül'e tepki gösteren gencin gözaltına alınmasında, Sayın Gül'ün gence gösterdiği tepkinin etkisi olmuş mudur? Sayın Erdoğan'a sadece görüşlerini duyurmaktan öte amaç taşımayan genç, hangi gerekçe ile gözaltına alınmıştır?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*