'Anadolu Kaplanları' NYT'de

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

New York Times'ta çıkan bir yazıda, Anadolu'nun bazı bölgelerinde son derece başarılı ve dünyayla uyumlu güçlü bir ekonominin ortaya çıktığı ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NTY, ''Türkiye İslam ve Kapitalizmin Bir arada Yaşabildiğini Kanıtlayan Bir Ülke Olarak Avrupa'nın Kapısını Çalıyor'' başlıklı, daha önce International Herald Tribune gazetesinde çıkan yazıyı, bugün yayınladı.

Dan Bilefsky tarafından kaleme alınan yazıda, Avrupalıların ve Türkiye'de laik kesimin pek dikkatini çekmeyen Anadolu'nun bazı muhafazakar bölgelerinde, son yıllarda başarılı şirketlerin ortaya çıktığı ve bu bölgelerde, güçlü kapitalist bir yapının oluştuğu belirtiliyor.

Makalede, Avrupa İstikrar Girişimi (European Stability Initiative) adlı bir grubun Kayseri'de yaptığı bir araştırma raporunda ortaya attığı ''Kalvinist İslam'' tanımlaması da kullanılıyor. Kayseri ve çevresindeki illerde görülen
güçlü ve muhafazakar ekonomik yapının ''Anadolu Kaplanları'' olarak
adlandırıldığını belirten yazıda, bölgedeki ''Müslüman değerlere sahip
girişimcilerin çok çalışarak ve modern kapitalist anlayışını benimseyerek'' yeni bir model oluşturduklarından söz ediliyor.

Yazıda ''Avrupa'da, Türkiye gibi büyük oranda tarıma dayalı bir ülkenin
AB'ye girme isteğinin yarattığı şüpheci yaklaşımın karşısında, İslam, kapitalizm ve küreselleşme olgularının birbiriyle uyumlu olduğu Kayseri örneğinin bulunduğu'' vurgulanıyor.

Makalede Kayseri'nin 2004 yılında bir günde 134 yeni işyerinin açılması için inşaata başlanılan bir şehir olarak Guinness Rekorlar Kitabına başvurduğundan da söz ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious